Statistika papoušků CITES I v Česku za rok 2014: rekordní přírůstky arů hyacintových i aratingů žlutých

Aratinga žlutý a ara hyacintovýUVNITŘ TABULKA – Historicky nejúspěšnější rok mají za sebou čeští chovatelé aratingů žlutých. Loni se jim podařilo odchovat či dovézt největší počet těchto papoušků od chvíle, kdy se vyskytli v tuzemských voliérách. Podle centrálního registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, šlo o 45 jedinců. Počet aratingů žlutých registrovaných v České republice tak stoupl ze 114 v roce 2013 na 159 ke konci roku 2014. Jenom za druhé loňské pololetí jich v registru přibylo 31. Za celý rok 2014 ministerstvo nezaznamenalo u žádného jiného papouščího druhu, který spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, větší nárůst počtu nově evidovaných ptáků.

Statistika ale není úplně přesná, protože obsahuje data pouze od roku 2004, kdy vznikl centrální registr CITES pro celou Českou republiku. Podle Ondřeje Kloučka z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí, který serveru Ararauna.cz poskytl aktuální informace, registr navíc nezahrnuje ani exempláře, které čeští chovatelé získali před přístupem České republiky k mezinárodní úmluvě CITES. Celkový počet chovaných exemplářů u jednotlivých druhů papoušků spadajících do první přílohy CITES tak bude vyšší, i když u většiny druhů nijak zásadně.

Za druhé pololetí 2014 přibylo v centrálním registru CITES pro Českou republiku 95 nově evidovaných amazoňanů velkých. To je nejvíc ze všech papoušků CITES I. (Foto: Wikimedia Commons © Duncan Rawlinso)
Za druhé pololetí 2014 přibylo v centrálním registru CITES pro Českou republiku 95 nově evidovaných amazoňanů velkých. To je nejvíc ze všech papoušků CITES I. (Foto: Wikimedia Commons © Duncan Rawlinso)

Nejvíc přibylo amazoňanů velkých

Pokud bychom se zaměřili pouze na druhé pololetí loňského roku, ve srovnání s prvním pololetím přibylo v registru nejvíc amazoňanů velkých. Jde o rekordní nárůst o 95 jedinců (z 692 na 787). Opakuje se tak situace z roku 2013, kdy mezi prvním a druhým pololetím skokově přibyl větší počet těchto papoušků, aby následně v dalším pololetí výrazně klesl (zřejmě prodeje aktuálních odchovů do zahraničí). „Oratrixové“ v druhém loňském pololetí předčili v počtu nově registrovaných ptáků dokonce i dlouhodobě nejčetnějšího tuzemského zástupce CITES I, amazoňana kubánského. V jeho případě za druhé pololetí v českých chovech přibylo 61 ptáků na celkový počet 1 097.

K TÉMATU: Statistika papoušků CITES I v Česku za první pololetí 2014: nejvíc přibylo aratingů žlutých

Výrazněji přibylo i amazoňanů vínorudých (za druhé pololetí 2014 o 42 exemplářů na celkových 479) a amazoňanů žlutokrkých (o 36 jedinců na 179, za celý rok 2014 jich v Česku bylo nově registrovaných 40). Dařilo se i u vzácných amazoňanů rudoocasých a amazoňanů rudookých, dvou druhů, u nichž české úřady vyžadují u každého odchovaného mláděte testy paternity. Amazoňanů rudoocasých přibylo za druhé pololetí 12 (na celkových 68), za celý rok 2014 jich bylo nově registrováno 15. Amazoňanů rudookých přibylo v centrálním registru CITES za druhé loňské pololetí sedm, za celý rok pak osm (na celkový počet 113). Opačný trend, tedy pokles počtu registrovaných ptáků, vykázal amazoňan tukumanský. Ke konci loňského roku jich bylo v centrálním registru 30, o tři méně než v prvním pololetí 2014 a o 11 méně než v roce 2013.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

Nedařilo se arakangám

K zajímavým změnám došlo u velkých arů. Konkrétně arů hyacintových přibyl za celý rok 2014 rekordní počet 20 nově registrovaných exemplářů. Z toho 17 připadá na druhé pololetí. Ke konci roku jich bylo v Česku evidovaných 113 (jenom za posledních deset let). Shodný celoroční nárůst počtu registrací, tedy 20 nově evidovaných jedinců, vykázalo ministerstvo i u ary horského. Drtivá většina přibyla ve druhém pololetí. Šlo o 16 jedinců a celkový počet registrovaných ptáků stoupl na 139. Slušný nárůst nastal i u arů vojenských, jichž v druhém pololetí 2014 přibylo 15 na celkový počet 191. Nadále v Česku přibývá i kriticky ohrožených arů kanind. Za celý loňský rok šlo o 10 ptáků, z toho za druhé pololetí o šest (na celkový počet 99).

ČTĚTE TAKÉ: Nová statistika papoušků CITES I v Česku: za rok 2013 přibylo nejvíc arů marakán

Nejčetnější zástupce arů v první příloze CITES, ara arakanga, loni kupodivu zaznamenal jen nepatrný nárůst počtu nově registrovaných ptáků. Přibyly jen čtyři exempláře, ke konci roku 2014 jich bylo evidováno 425. Za druhé pololetí nepřibyla v Česku ani jedna arakanga. Naopak arů marakán bylo zapsáno v druhém pololetí 2014 nejvíc ze všech arů v registru CITES – šlo o rovných 20 ptáků, za posledních 10 let bylo v Česku registrováno 346 těchto arů. Nepatrně se zvýšily i počty chovaných arů červenouchých, za celý loňský rok jich přibylo devět, z toho sedm za druhé pololetí (nyní jich je zapsáno 162). Nejméně častým druhem ary v českých chovech zůstává po arovi kobaltovém, jehož tři exempláře vlastní pražská zoologická zahrada, ara zelený. Nyní jich je v Česku 40, za druhé pololetí loňského roku přibyly dvě registrace u tohoto druhu.

Kakadu filipínský je nejohroženějším druhem kakadua vůbec (Foto: Wikimedia Commons © TJ Lin)
Kakadu filipínský je nejohroženějším druhem kakadua vůbec (Foto: Wikimedia Commons © TJ Lin)

Rostl počet kakaduů palmových a filipínských

Z vzácných kakaduů se loni v Česku nejvíce odchovávali a dováželi kakaduové žlutolící. Za celý rok jich přibylo 24, z toho 20 v druhém pololetí. Nyní jich centrální registr CITES eviduje 219. Poměrně úspěšný rok byl i pro chovatele kakaduů moluckých, loni jich nově registrovali 13, z toho pět v druhém pololetí (na celkový počet 161). V Česku loni přibyli i čtyři kakaduové palmoví, z toho tři přírůstky spadají do druhého pololetí. Od roku 2004 jich v tuzemsku bylo evidováno již 50. Po dlouhé době se rozšířil i počet nejohroženějších kakaduů filipínských. V českých chovech loni přibyl jeden pták, celkově je jich evidovaných devět. Naopak žádné přírůstky nezaznamenal kakadu Goffinův. Poslední dva roky jich ministerstvo stále eviduje 56.

NAPSALI JSME: Nová statistika CITES I pro Česko za první pololetí 2013: přibývá kakaduů palmových i arů hyacintových

Beze změny zůstává i chovná populace papouška černočapkového, jichž je v Česku dlouhodobě 13. Naopak papoušků žlutoramenných loni přibylo sedm na celkový počet 19. Za druhé pololetí u nich ministerstvo evidovalo tři nové zápisy do registru CITES. Pokles o jednoho ptáka oproti roku 2013 zaznamenal registr u papouška chocholatého. Ve druhém pololetí 2014 oproti prvnímu pololetí téhož roku ale v Česku přibyli tři ptáci tohoto druhu. Pyrurů zelenobradých za celý rok 2014 přibylo 11, všichni v prvním pololetí. Nyní jich tu je 162. Minimální nárůst o jednoho jedince za celý rok 2014 zaznamenalo ministerstvo u amazónka červenohlavého. Momentálně jich je evidovaných 27.

Úvodní foto: koláž Ararauna.cz (Aratinga žlutý – Wikimedia Commons © Frank Wouters, Ara hyacintový – Ararauna.cz © Tomáš Kubelka)

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. ledna 2015

Dálší článek

Začínal s jedním papouškem, teď se stará o 500 nechtěných mazlíčků v největším útulku v USA

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější