Nová statistika papoušků CITES I v Česku: za rok 2013 přibylo nejvíc arů marakán

Ara marakánaUVNITŘ TABULKA – Nejčastěji registrovaným druhem papouška, který spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů, byl v roce 2013 ara marakána. Za celý loňský rok přibylo v centrálním registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, 128 jedinců tohoto druhu a celkově jich registr eviduje 329. Jde však pouze o ptáky nahlášené od roku 2004, kdy vznikl celostátní registr (předtím registry vedly pouze krajské a okresní úřady), takže celkový počet arů marakán v českých chovech bude mnohem vyšší. Jenom za druhé pololetí 2013 ale v Česku přibylo rekordních 117 těchto ptáků.

Nejrozšířenější zůstává amazoňan kubánský

Druhým nejčetněji registrovaným papouškem byl ara horský, v jeho případě přibylo za rok 2013 rekordních 56 registrací (z toho 55 za druhé pololetí) na aktuální počet 119. Tak velký nárůst u poměrně drahého a méně častého druhu ovšem ministerstvo životního prostředí vysvětluje chybnými údaji v dřívějších statistikách. „U druhu Primolius couloni je oproti dříve zaslaným statistikám vyšší počet registrovaných jedinců především z toho důvodu, že u předchozích statistik nebyly omylem do celkového souhrnu zahrnuty exempláře registrované pod původním názvem  Propyrrhura couloni,“ vysvětlil Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí, který serveru Ararauna.cz poskytl aktuální data. Zda je stejný důvod i za rekordním nárůstem u marakán, ministerstvo nezmiňuje.

K TÉMATU: Statistika CITES I pro Česko za první pololetí 2013: přibývá kakaduů palmových i arů hyacintových

Za druhé pololetí loňského roku rekordně rostl počet registrací amazoňanů velkých, v celostátním registru jich přibylo 77 na celkový počet 748. Vůbec nejčetnějším papouškem CITES I v Česku zůstává amazoňan kubánský, jichž ministerstvo k 31. prosinci 2013 registrovalo 1 062 (za druhé pololetí 2013 jich přibylo 49). Nejrozšířenějším druhem ary spadajícím pod CITES I v tuzemsku zůstává ara arakanga, jichž bylo ke konci loňského roku 421 a za celý rok 2013 jich v registru přibylo 33 (z toho za druhé pololetí 21). Nadále přibývají registrace arů hyacintových, v roce 2013 bylo nahlášeno 14 ptáků (v druhém pololetí šest) a od roku 2004 je jich v tuzemsku registrovaných jich 93.

Zdroj: ministerstvo životního prostředí
Zdroj: ministerstvo životního prostředí

Ubývali jen amazónci červenohlaví

Zajímavé nárůsty nastaly u amazoňanů žlutokrkých, jichž jenom za druhé pololetí loňského roku v Česku přibylo 44 na aktuálních 139 jedinců. Obdobně přibývalo i registrací amazoňanů vínorudých, za celý rok 2013 šlo o 41 exemplářů na celkových 447. Z vzácnějších druhů amazoňanů stojí za zmínku nárůst počtu registrovaných amazoňanů rudookých: jenom za druhé pololetí 2013 registr zapsal 12 nových jedinců, celkem jich eviduje 112. Za celý rok 2013 pak přibylo 13 amazoňanů nádherných (k 31. prosinci 2013 jich bylo 107) a 17 amazoňanů fialovotemenných (na 162 exemplářů). Za druhé pololetí registr zapsal i tři nové amazoňany rudoocasé (nyní jich je v Česku 53).

ČTĚTE TAKÉ: Statistika papoušků CITES pro Česko za rok 2012: přibývá arů marakán, ubývají amazoňané žlutokrcí

Velmi zajímavý nárůst vykázal registr CITES u aratingů žlutých. Za celý loňský rok šlo o 16 jedinců, z toho za druhé pololetí o 10. Ke konci roku 2013 jich bylo v celostátním registru 114. U kakaduů přibývali nejvíce kriticky ohrožení kakaduové žlutolící. Jen za druhé pololetí šlo o 25 exemplářů, celkem jich registr od roku 2004 vede 195. Populárních kakaduů palmových přibylo v Česku za celý rok 2013 deset, většina už v prvním pololetí. Za druhé pololetí registr zapsal jediného ptáka a od roku 2004 jich je celostátně v Česku evidováno 46. Jediný druh papouška, jehož početní stavy loni v tuzemsku klesly, byl amazónek červenohlavý. Ubyly čtyři exempláře, momentálně jich registr vede 26.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. ledna 2014

Dálší článek

Alexandr malý pobavil dopravní policii v Británii: sednul si přímo do radaru na dálnici

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější