Alexandr malý pobavil dopravní policii v Británii: sednul si přímo do radaru na dálnici

Alexandr malý nad britskou dálnicíUVNITŘ FOTO – Nezvyklý pohled se naskytnul zaměstnancům britské Highways Agency, obdoby našeho Ředitelství silnic a dálnic, monitorujícím výstupy z radarů měřících rychlost aut na dálnicích. Přímo do objektivu kamery nad dálnici M6 u Staffordshiru se v sobotu dopoledne usadil papoušek alexandr malý. Pták na místě setrval několik sekund, což službukonajícímu zaměstnanci stačilo na pořízení obrázku, který obratem zveřejnil na oficiálním účtu Highways Agency na Twitteru. Odtud si ho stáhla britská média, načež snímek doslova obletěl celou Británii. Pouhou čtvrthodinu poté jej na svém webu zveřejnil například bulvární list Daily Mail.

K TÉMATU: Invaze alexandrů malých v Británii: na divoko jich tam žije už 32 000

Alexandři malí poletující po městských parcích nebo v ulicích nejsou v Británii ničím výjimečným. Jenom v londýnské aglomeraci se jejich počet odhaduje na 30 tisíc. První papoušci se ve volné přírodě, respektive ve městech, objevili v roce 1969. Údajně mělo jít o uprchlíky ze zoologických zahrad a od soukromých chovatelů, pravděpodobně však šlo i o ptáky, které majitelé vypustili do přírody záměrně, aby se jich zbavili. Alexandři malí jsou ale velmi odolní a ve městech dokáží přežít i mírné britské zimy (obdobně se rozšířili i v západní a jižní Evropě), takže se začali velmi rychle množit.

Alexandr malý na monitoru britské dopravní agentury. Snímek instituce zveřejnila na svém účtu na Twitteru.

Alexandr malý na monitoru britské dopravní agentury. Snímek instituce zveřejnila na svém účtu na Twitteru.

Invazní druh v celé západní a jižní Evropě

Papoušci žijí převážně na jihovýchodě země, včetně Londýna, kde patří mezi patnáct nejčastěji pozorovaných druhů ptáků. Poslední dobou se ale z britské metropole rozšiřují do regionu West Midlands. Usadili se i na předměstí Birminghamu, v přírodním parku Sandwell. Británie není jedinou evropskou zemí, která zažívá opravdovou invazi alexandrů malých. Stejnou zkušenost mají i v Amsterodamu, Bruselu nebo Madridu. Španělsko už tento ptačí druh oficiálně označilo za invazní a zákonem zakázalo jeho chov, respektive množení v zajetí. Chovatelé se nyní obávají, že stejný osud potká alexandry malé v celé Evropské unii.

ČTĚTE TAKÉ: V Evropě žijí nadivoko nejen alexandři a mníšci, ale i agapornisové a aratingové. Kde všude?

Alexandr malý by se totiž mohl objevit na chystaném seznamu, který připravuje Evropská komise v rámci svého nařízení k potírání nepůvodních invazních druhů rostlin a zvířat. Normu momentálně projednávají výbory Evropského parlamentu a přijata by měla být ještě v průběhu letošního roku. Evropská komise navrhuje, aby vznikl celoevropský seznam 50 druhů, jejichž chov by byl zakázán nebo výrazně omezen a jednotlivé exempláře by nebylo možné volně převážet či s nimi obchodovat. Je však možné, že alexandři se objeví pouze v národních verzích chystaných „negativních seznamů“ a nikoli v jednom společném, celoevropském.

Úvodní foto: Highways Agency

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..