Co s vánočním stromečkem? Dejte ho papouškům do klece nebo voliéry!

Ara hyacintovýMáte doma ještě ustrojený vánoční stromeček a řešíte, co s ním? Pokud zároveň chováte papoušky a je vám líto stromeček odnášet k popelnicím, může udělat radost vašim opeřencům. Zejména střední a velké druhy papoušků mají neustálou potřebu něco okusovat. Vánoční stromeček nebo větve z něj jsou pro ně ideálním „dárkem“. „Jehličí a větvičky poslouží zvířatům ke zpestření jídelníčku i jako zábava,“ potvrzuje mluvčí pražské zoologické zahrady Michal Šťastný. Právě pražská zoo pořádá každoročně o prvním lednovém víkendu veřejná krmení zvěře vánočními stromečky. Část „nadílky“ končí také ve voliéře velkých arů, konkrétně arů hyacintových a arů zelenokřídlých.

Zahrada však zvířatům předkládá pouze stromky, které se před Vánoci nepodařilo prodat, a tudíž na nich nebyly žádné ozdoby. Použité vánoční stromky jsou poněkud riskantní: mohou na nich zůstat kovové háčky pro věšení ozdob, jejichž pozření by zvířatům uškodilo, nebo je dokonce mohlo zabít. V domácím prostředí si ale majitel papoušků dokáže stromeček odstrojit opravdu pořádně, aby se takového rizika vyvaroval. Zároveň si ale musí být jist, že stromeček nebyl ničím chemicky ošetřen, protože postřiky jsou pro ptáky silně toxické. Pokud se vyvarujete obou těchto nebezpečí, mají papoušci o zábavu postaráno.

Papoušci si se stromečkem poradí raz dva

Do klece se asi celý stromeček nevejde, budete ho tedy muset nařezat na několik dílů a podávat jim ho postupně. Pokud máte voliéry, stačí ho jen zavěsit na bidla, jako to každoročně dělá i Róbert Gallo ze Žiliny. „Stromek, po ukončení svého účelu v našem obýváku, putuje po důkladném odstrojení od všech ozdob a háčků do voliér. Pár spodních větví odstřihnu a dám do voliér žakům a marakánám. Celý stromek putuje k velkým arům. Jen tak jim ho přehodím přes bidla,“ popisuje chovatel na svém webu Ary.sk. „Ary svojí zvědavostí překonají prvotní strach z nového velkého objektu většinou do deseti minut. A potom to začne! Dlouhou životnost u nich nemá.“

K TÉMATU: Novozélandští ochránci řeší problém s nestory kaka: odlupují kůru ze stromů v parcích

Před pár lety se Róbert Gallo rozhodl likvidaci stromečku jeho párem arů araraun zdokumentovat den po dni. Jsou to vtipné fotografie, podívat se na ně můžete zde. Větve jehličnanů jsou výtečným zpestřením pro papoušky po celou zimu, kdy jsou ostatní stromy holé. Kromě toho, že ukojí potřebu okusu ptáků, také pěkně voní, což ocení zejméně chovatelé většího počtu papoušků. Opět ale platí, že u větví natrhaných venku v lese je třeba dodržovat pár základních hygienických pravidel: měli byste si být jisti, že strom nebyl chemicky ošetřen a na větvích by neměly být zbytky trusu od divokých ptáků.

Úvodní foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Předchozí článek

Alexandr malý pobavil dopravní policii v Británii: sednul si přímo do radaru na dálnici

Dálší článek

Papoušci záchranáři: množí se případy, kdy ochočení ptáci varovali majitele před požárem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější