Papoušci záchranáři: množí se případy, kdy ochočení ptáci varovali majitele před požárem

Alexandr malý - záchranářUVNITŘ VIDEO – Účinnější než detektory kouře se zdají být ochočení papoušci. Za poslední rok světová média zachytila minimálně dva případy, kdy domácí mazlíčci dokázali své majitele včas upozornit na požár a doslova jim zachránit život. Zatím poslední taková situace nastala v noci na úterý v americkém městečku Fort Lauderdale na Floridě. Tříletý ochočený alexandr malý zde křikem a máváním křídly vzbudil své majitele dřív, než se rozezněl protipožární hlásič. „Slyšela jsem, jak hodně křičí a tluče křídly o klec,“ popsala majitelka papouška Laura Jean Niesel místní televizi Local 10 News.

Kouř papouškům hodně vadí

Hluk vzbudil i jejího přítele Davea, načež oba zjistili, že jejich prádelna, která sousedí s domem, je v plamenech. „Ptáci jsou velmi citliví na kouř, takže jsem otevřela zadní dveře a zavolala hasiče,“ řekla žena. Její partner poznamenal, že papouščí volání znělo nezvykle naléhavě, už z jeho hlasu bylo patrné, že se něco děje. „Oheň postupoval velmi rychle, hasiči nám později řekli, že se každých 30 až 60 sekund zdvojnásobila plocha zasažená plameny,“ dodal. Požár se podařilo poměrně rychle dostat pod kontrolu, vybavení prádelny je ale na odpis. Nikomu se ale nic nestalo.

K TÉMATU: Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

„Moje děti nikdy neměly našeho papouška rády a ani Dave ho nemiluje, ale myslím, že teď bude v naší rodině v lepším světle,“ věří Laura Jean Niesel. Co bylo příčinou požáru, média neuvádí. Obdobný případ se stal loni na jaře v britském městečku Llanelli, kde ochočená korela zachránila život vysokoškolákovi, jemuž se vznítila matrace na posteli. Student byl právě ve sprše, když jeho pokoj zachránily plameny. Korela spustila nezvyklý rámus a přiměla mladého muže vykouknout ze sprchy dříve, než mu požár zabránil utéct z pokoje. Matrace chytila od vonné tyčinky, již student zapálil předtím, než šel do sprchy.

Mezi zachránci je i žako

Korela stejně jako alexandr reagovala na zplodiny z požáru, sama však později kvůli vdechnutí kouře uhynula. Rodina zachráněného studenta papouška pohřbila na zahradě a o případu informovala média. O papouškovi mluvila jako o „andělu strážném“. Devateáctiletý mladík nakonec požár uhasil sám: oheň se nestačil rozšířit z postele do dalších částí pokoje. Stačilo na matraci hodit deku a plameny udusit, student poté celou matraci vyhodil z okna na trávník pod domem. Korelu, která se nacházela ve vedlejší místnosti, ale rodina později nalezla uhynulou na dně klece.

ČTĚTE TAKÉ: Jak jsme s ochočenými araraunami při volném letu zachránili ztracenou samici eklekta

Mezi papoušky – záchranáře se přidal i ochočený žako, který v létě 2008 probudil své majitele v městečku Fair Oak v britském Hampshiru, když v kuchyni jejich rodinného domu vypukl požár. V domě v tu dobu spal majitel domu Francis Hall a jeho dva synové. Tříletý žako podle nich začal křičet „jako šílený“, jakmile se plameny dostaly do obývacího pokoje. Trojice před ohněm utekla do zahrady a stihla přitom vzít i klec s papouškem. Zatímco muži se nadýchali zplodin z kouře, papoušek požár přežil bez jakékoli úhony. Za záchranu života majitel papouškovi pořídil ptačí partnerku.

Úvodní foto: Local 10 News

Předchozí článek

Co s vánočním stromečkem? Dejte ho papouškům do klece nebo voliéry!

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. ledna 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější