Novozélandští ochránci řeší problém s nestory kaka: odlupují kůru ze stromů v parcích

Ochránce přírody na Novém Zélandu rozděluje postoj k papouškům nestorům kaka, kteří v době hnízdění okusují kůru ze stromů a olyzují z nich mízu. Ve městě Wellington, kde letos tito ptáci poprvé úspěšně vyhnízdili, tak proti sobě stojí zástupci místní botanické zahrady a ornitologové. Botanici žádají, aby město přijalo opatření proti napadání a ničení stromů, které po zásahu nestorů vypadají dost neesteticky a hrozí jim i postupné usychání, ornitologové zase prosazují, aby radnice na příhodných místech vysadila stromy určené jenom pro „mízymilovné“ nestory kaka.

K TÉMATU: První hnízdění nestora kaka po 100 letech v metropoli Nového Zélandu bylo úspěšné

„Všechno to začalo ve chvíli, kdy si zaměstnanci botanické zahrady všimli, že některé ze starých a mohutných stromů jsou poškozeny a chybí jim velké pruhy kůry. Poté zaregistrovali podobně poškozené stromy v městských parcích a také v soukromých zahradách. Až jednoho dne spatřili nestora kaka, jak tuto kůru oloupává,“ popsala na webu Zealandia bioložka Kerry Charles. Později byly spatřeny další malá hejna nestorů kaka, jak odloupávají kůru stromů, takže městská rada ve Wellingtonu požádala vědce z místní univerzity, zda by nemohli zjistit, proč se tak děje a co by se s tím dalo dělat. Dokonce jim na to poskytla grant.

Vyzkouší sprej na odpuzování nestorů kea

Z vědeckého bádání vyplynulo, že nestorové kaka olupují kůru stromů a olyzují vytékající mízu výhradně v době hnízdění (viz video). Nečiní tak pouze v městských aglomeracích, ale i ve volné přírodě. Používají dvě metody, jak se dostat k míze: buď okusují proužky kůry, nebo zobákem do kmenu vykusují důlek. Vůbec nejoblíbenějšími druhy stromů byly mohutné exotické dřeviny, především velké jehličnany rostoucí na exponovaných místech. Domněnky, že mízu olyzují pouze samice nestorů kaka, aby získaly potřebné živiny před hnízdní sezónou, se nepotvrdily. Kůru okusovaly jak samice, tak samci.

ČTĚTE TAKÉ: Sprej má odradit nestory kea od napadání ovcí a poškozování automobilů

Vědci městské radě doporučili, aby v místě výskytu nestorů kea nechala uměle vysadit vhodné jehličnany, které by byly přímo určeny těmto papouškům. U stromů, jejichž okus by byl nevhodný, chtějí zkušebně aplikovat sprej, kterým se novozélandští farmáři snaží odpuzovat od ovčích stád příbuzného papouška nestora keu. Sprej u těchto inteligentních ptáků vyvolává zvracení a později se obdobným situacím vyhýbají. Používá se nejen pro ochranu ovcí, ale také automobilů na parkovištích v horských střediscích, která bývají častým terčem řádění nestorů kea, nebo elektrických rozvoden, které bývají osudné pro zvědavé papoušky.

Úvodní foto: Flickr.com/Karori Sanctuary

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..