Statistika papoušků CITES I v Česku za první pololetí 2014: nejvíc přibylo aratingů žlutých

Aratinga žlutý detailUVNITŘ TABULKA – Viditelný úbytek počtu registrovaných amazoňanů a naopak rostoucí čísla u vzácnějších a dražších druhů arů zaznamenal za první pololetí letošního roku centrální registr CITES pro Českou republiku. Vůbec největší růst v počtu registrovaných papoušků ovšem zaznamenal aratinga žlutý. Za prvních šest měsíců letošního roku jich v Česku přibylo 14, což je nejvíce za poslední léta. Aratingů žlutých v českých chovech přibývá každoročně, zejména díky odchovům tuzemského specialisty na tyto papoušky Jana Sojky. Naopak největší úbytek zaznamenal centrální registr CITES u amazoňanů velkých, jejichž počet od začátku letošního roku klesl ze 748 na 692 jedinců, tedy o 56 ptáků.

Data, která serveru Ararauna.cz poskytl Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí, však zahrnují pouze papoušky registrované od roku 2004, od kdy existuje celostátní registr CITES při ministerstvu životního prostředí. Předtím existovaly pouze registry při krajských a okresních úřadech, jejichž údaje se zpětně do centrálního registru nedoplňovaly. Celková čísla chovaných ptáků jsou proto vyšší. Registr navíc nezahrnuje ani exempláře, které čeští chovatelé získali před přístupem České republiky k mezinárodní úmluvě CITES. Přesto lze z centrálních dat vypozorovat zajímavé trendy.

Roste počet amazoňanů žlutokrkých

Nejčastěji chovaným papouškem z první příloy CITES v Česku je dlouhodobě amazoňan kubánský. I jeho počty za první pololetí letošního roku mírně klesly. Oproti loňskému roku jich mezi českými chovateli ubylo 26 a celkově jich k 30. červnu bylo 1 036. Poklesy a nebo stagnace stavu chovaných ptáků se dotkly téměř všech amazoňanů. Výjimku tvoří mírné přírůstky u amazoňanů žlutokrkých (přibyli čtyři jedinci na celkový počet 143 exemplářů), amazoňanů rudoocasých (nárůst o tři jedince na 56) a amazoňanů žlutoramenných (přibyl jeden exemplář na celkový počet 40). Významně klesají počty chovaných amazoňanů tukumanských (o osm na 33 jedinců) a po delší době klesla i chovná populace amazoňanů vínorudých (o 10 na 437 jedinců).

K TÉMATU: Statistika papoušků CITES I v Česku za rok 2013: nejvíc přibylo arů marakán

Naopak mírné nárůsty jsou patrné u větších druhů arů. Za první letošní pololetí v Česku přibyli tři nově registrovaní arové hyacintoví a od roku 2004 jich zde bylo přihlášeno již 96. Podobnému číslu se blíží i počty chovaných arů kanind. Ke konci letošního června jich bylo 93, o čtyři více oproti konci loňského roku. Podstatně menší nárůst než v uplynulém období eviduje registr CITES u arů arakang, vůbec nejčastěji chovaných arů, u nichž existuje povinnost registrace. Během prvního pololetí letošního roku přibyli jen čtyři jedinci na celkový počet 425. O stejný počet stoupla i chovná populace arů horských: ze 119 na 123 jedinců. Dvě nové registrace přibyly u arů červenouchých, již centrální registr CITES vede 155.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

Arů marakán po letech růstu ubylo

Na počtu extrémně vzácných arů kobaltových v pražské zoologické zahradě se nic nezměnilo, stále zde chovají tři exempláře. Arů vojenských po stagnaci z loňského roku začalo mírně ubývat. Počet registrovaných jedincl klesl o čtyři na 176. Za první pololetí také mezi českými chovateli ubyl jeden ara zelený a celkově je jich od roku 2004 u nás evidováno 38. Pokles zaznamenali i velmi četní arové marakány, ubyli tři jedinci na aktuální počet 326. Právě u marakán, ale i arů horských, přitom tuzemský registr CITES loni zaznamenal skokový růst počtu evidovaných ptáků. Podle Ondřeje Kloučka z ministerstva životního prostředí to ale bylo dáno evidencí papoušků pod dvěma různými latinskými názvy.

ČTĚTE TAKÉ: Chovatelé si stěžují na stírání čísel na kroužcích CITES, inspekce začala prověřovat výrobce

„Ke zkreslení došlo z důvodu nezahrnutí dat vztahujících se k původnímu názvu druhů Primolius couloni (dříve Propyrrhura couloni) a Primolius maracana (dříve Propyrrhura maracana),“ vysvětlil Ondřej Klouček. Za druhé pololetí loňského roku tak místo 117 nově registrovaných arů marakán v Česku přibylo jen 31 exemplářů tohoto druhu. I tak letošní vývoj naznačuje obrat k horšímu. O něco lépe se vedlo u kakaduů. Populárních, ale vzácných a drahých kakaduů palmových se v Česku momentálně eviduje 47, což je o jeden exemplář více než na konci loňského roku. Osm nových přírůstků eviduje registr CITES u kakaduů moluckých (nyní jich je v Česku 156) a čtyři u kakadua žlutolícího (nyní 199). Slušný nárůst o 11 jedinců na 162 evidovaných ptáků zaznamenal registr u pyrury zelenobradého. Čtyři nové jedince eviduje také u papoušků žlutoramenných, již se u nás momentálně chová 16.

Úvodní foto: Wikimedia.com

Předchozí článek

Papouščí volnou letku ve Faunaparku Lipová posílí ara arakanga, v plánu je i ara vojenský

Dálší článek

Petr Augustýn: Faunapark jsem chtěl mít od dětství, papouščí letku ještě rozšířím

One Comment

  • Zajímal by mě důvod úbytku některých druhů . Je to kvůli CITES ? Nejsou odchovy ? Neprodají se u nás tak jdou do zahraničí ? Děkuji za odpověď .

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější