Papouščí volnou letku ve Faunaparku Lipová posílí ara arakanga, v plánu je i ara vojenský

Ara arakanga ve FaunaparkuHned čtyři velké druhy arů budou v dohledné době volně létat ve Faunaparku v Lipové-lázních u Jeseníku. Existující letku složenou z ary ararauny, ary zelenokřídlého a ary harlekýna (křížence ary zelenokřídlého a ary ararauny) doplní ara arakanga. Čtyřměsíční samičku ručně dokrmuje provozovatel Faunaparku Petr Augustýn a k vidění byla i na sobotním veřejném létání papoušků v Lipové, které navazovalo na seminář klubu Nespoutaná křídla. Arakanga zatím na rozdíl od dalších velkých arů volně nelétá, zvyká si kšíry a trénuje pobyt mezi dalšími volně puštěnými papoušky. Kromě arů jí ve Faunaparku dělá společnost i samička kakadua bílého.

Arakanga však nemá být posledním členem „aří party“ Faunaparku, letku by měl později doplnit i ara vojenský. Snem Petra Augustýna je časem pořídit také aru hyacintového. S ním, ani s arou vojenským, v tuzemsku zatím nikdo volný let nepraktikuje. Faunapark ale již hostil volně létajícího aru červenoramenného a aru žlutokrkého, v Česku lze spatřit také volně létající ary marakány a ary malé. Volné létání s papoušky je v tuzemsku stále populárnější, věnují se mu i majitelé ochočených žaků, aratingů i afrických papoušků rodu Poicephalus. Ve Faunaparku Lipová jsou volně puštění papoušci k vidění každý den, přes sezónu si je mohou návštěvníci prohlédnout i bez předchozí dohody.

Na srazech létají volně už desítky papoušků najednou

Kromě volně létajících mazlíčků jsou ve Faunaparku také chovní ptáci umístění ve voliérách. Z velkých arů jde o kombinovaný pár ary zelenokřídlého (samec) a ary ararauny (samice), který se připravuje na svoje první hnízdění, pár amazoňanů modročelých, papoušků senegalských a společná voliéra s korelami, alexandrem velkým a papouškem senegalským, které do Faunaparku umístili jejich původní majitelé, když se o ně už nemohli nebo nechtěli starat. Faunapark tak částečně plní i roli jakéhosi útulku. Pro srazy „volnoletářů“ má vynikající zázemí se spoustou prostorných klecí v krytém prostoru chodby před barem, majitelé bez problémů ubytují zájemce i s jejich papoušky přímo na pokojích penzionu.

K TÉMATU: Na volné létání papoušků do Lipové přijelo i přes déšť 150 lidí. Představil se klub Nespoutaná křídla

Volně létající papoušci z Faunaparku se objevují i na mnoha veřejných akcích v širokém okolí. Chybět by neměli ani na chystaném celostátním srazu „volnoletářů“ na Krásném u Šumperka, jehož druhý ročník pořádá 2. srpna Zdeněk Krňávek. „Den papoušků“, jak se akce oficiálně nazývá, aspiruje na rekord v počtu volně vypuštěných papoušků u nás. Na loňském prvním ročníku volně létalo 12 arů araraun a jeden žako. Mezitím však tento rekord pokořila veřejná létání ve Faunaparku, kde o uplynulém víkendu bylo vidět téměř dvacet volně létajících papoušků, zejména arů araraun, arů zelenokřídlých, ara harlekýn, kakadu bílý, žako, aratinga sluneční a papoušek konžský.

Úvodní foto: archiv Petra Augustýna

Ararauna.cz připravuje rozhovor s provozovatelem Faunaparku Petrem Augustýnem

Předchozí článek

Přehled ptačích burz, výstav a akcí pro víkend 11. až 13. července 2014

Dálší článek

Statistika papoušků CITES I v Česku za první pololetí 2014: nejvíc přibylo aratingů žlutých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější