První české kšíry pro papoušky získaly osvědčení ze zátěžového testu

testované kšíryUVNITŘ DOKUMENT – Volné létání ochočených papoušků je v České republice stále populárnější. Majitelé domácích mazlíčků většinou používají pro výcvik kšíry, na kterých s papoušky chodí ven a učí je navykat na otevřené prostranství. Kšíry, které by měly papouška zadržet, pokud by se pokusil majiteli ulétnout, však často trpí jedním velkým nedostatkem: nekvalitními švy, které se při velké zátěži nebo při fyzickém poškození pářou a lámou. Stačí, aby se papoušek vylekal a vyvinul na kšíry větší zátěž, a je zaděláno na problém: šev praskne a vyděšený pták ulétne. To by se však u kvalitních kšír stávat nemělo.
Internetový obchod Čoko-papoušek.cz, který kromě jiného vyrábí vlastní kšíry pro papoušky, nechal svůj výrobek otestovat ve zlínském Institutu pro testování a certifikaci. Zkušební testy se zaměřily právě na pevnost šitých spojů v tahu při větší zátěži. Výsledek je víc než uspokojivý. „Při zatížení švů na 90N zůstaly všechny švy bez porušení,“ konstatuje ve zkušebním protokolu vedoucí zkušební laboratoře Institutu pro testování a certifikaci Jiří Samsonek. Test probíhal tak, že pracovníci institutu vyvíjeli na švy tah o síle 90N po dobu deseti sekund. Zaměřili se na oba dva druhy švů, jeden ve tvaru písmene „T“ a druhý ve tvaru písmene „I“. V obou případech testy třikrát zopakovali.

Zkušební protokol ze zátěžového testu na kšíry pro papoušky by potucek793

Nejde přímo o certifikaci, neexistuje totiž norma

„Kšíry pro papoušky (ani jiná zvířata) jsme zatím nikdy nezkoušeli. V každém případě to, že výrobce nechal kšíry zkoušet ve zkušební laboratoři, značí o jeho korektnosti a snaze prezentovat skutečné vlastnosti výrobku,“ říká Anna Hrnčiarová z Institutu pro testování a certifikaci. Podle jejích slov není možné vydaný zkušební protokol považovat za certifikát, protože kšíry pro papoušky nepatří mezi certifikované výrobky. „Neznáme ani žádné normy, které by měl splňovat,“ vysvětluje. Testem zátěže švů ale dosud v České republice neprošel žádný podobný výrobek, včetně značkových kšír dovážených ze zahraničí.

Čoko-papoušek.cz, sesterský e-shop serveru Ararauna.cz, vyrábí vlastní kšíry ve třech velikostech: S pro malé papoušky do velikosti korely nebo alexandra malého, M pro středně velké papoušky – žaky a amazoňany – a L pro velké papoušky (ary a kakaduy). Součástí kšír je i pružné odepínací vodítko. Zájemci si mohou u všech tří velikostí vybrat různé barevné varianty: červenou, žlutou, zelenou, modrou nebo růžovou.

Testované kšíry pro papoušky se vyrábí ve třech velikostech - od menších papoušků pro ty největší (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Testované kšíry pro papoušky se vyrábí ve třech velikostech – od menších papoušků pro ty největší (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Ara ararauna s testovanými kšírami (Foto: Milena Potůčková, Ararauna.cz)
Ara ararauna s testovanými kšírami (Foto: Milena Potůčková, Čoko-papoušek.cz)
Testované kšíry na papoušky (Foto: Milena Potůčková, Čoko-papoušek.cz)
Testované kšíry na papoušky (Foto: Milena Potůčková, Čoko-papoušek.cz)

 

Úvodní foto: Milena Potůčková, Čoko-papoušek.cz
Předchozí článek

Papouščí zoo v Bošovicích předstihla Prahu, chová už 41 druhů papoušků

Dálší článek

Brněnská zoo poprvé odchovala žaky od zabaveného páru odchyceného v přírodě. Pod rodiči!

7 Comments

 • Dobrý den, měli jsme s určitým typem kšírů na papoušky veliký problém, upozorňovali jsme na to na FB – Loriové a ostatní.
  Prosím o sdělení, kolik kusů Vámi nabízených kšírů prošlo zátěžovým testem.
  Děkuji Vaňková

  • Odpovídal jsem na Facebooku, takže jen stručně: testem prošly jedny namátkově vybrané kšíry, ale všechny jsou vyráběny stejným způsobem ze stejných materiálů, takže výsledek by byl stejný.

 • Dobrý den,
  To je moc dobrá zpráva. Ale my máme jiný problém jako jsou umělohmotné přesky!!! Už jsme odrovnali dvoje kšíry. Tyto kšíry mají kovové?
  Děkuji Hastíková

 • Dobrý den,
  mám úplně stejný problém s pevností plastových přesek . U menších papoušků to možná problém není, ale u větších druhů jako jsou třeba ary , jsou nepraktické. Jsou to přeci jen nenechavý ptáci, ale navíc mají i velmi silný zobák. Kdyby b

  • Přesky u testovaných kšír jsou kovové.

 • Dobrý den, chtěla bych si objednat kšíry pro papouška Ara ararauna. Můžete mi poslat odkaz na tyto? Děkuji. Švihlová

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější