Brněnská zoo poprvé odchovala žaky od zabaveného páru odchyceného v přírodě. Pod rodiči!

Žakové v Zoo BrnoHistoricky prvního odchovu žaků velkých, kteří byli v roce 2008 zabaveni Celní správou při nelegálním dovozu do České republiky, dosáhla brněnská zoologická zahrada. Žaky sice lze běžně v rámci Evropské unie i mimo ni importovat, papouščí rodiče ale pochází z odchytu z volné přírody, a dovoz takových ptáků je do EU zakázán. Úspěch brněnské zoo je o to větší, že žakové svá dvě mláďata odchovávají sami bez pomoci ošetřovatelů. Drtivá většina žaků v tuzemsku přitom své přirozené rodiče nepoznala, byli odchováni ručně na domácí mazlíčky – jde o komerčně nejprodávanější druh velkého papouška (nejen) v České republice a mnoho chovatelů se proto zaměřuje pouze na chov žaků.
Přirozené odchovy žaků pod rodiči v České republice by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Takové ptáky chovatelé většinou považují za neprodejné, protože jsou podle nich divocí a dají se použít pouze na voliérový chov. Při sestavování budoucích chovných párů ale paradoxně dávají přednost dovozovým ptákům z odchytu, jichž však z dob, kdy byl jejich import ještě povolen, příliš nezbylo. Proto stále dochází k nelegálním dovozům papoušků, jichž v jejich domovině dramaticky ubývá a v některých afrických státech, jako například Ghaně, došlo už téměř k jejich vyhubení. Žakové bývají nejčastěji pašovaným druhem papoušků, bohužel také s největšími ztrátami – úhyny jsou při nelegálních transportech na denním pořádku.

Brněnští žakové nedůvěřovali lidem

Dospělí žakové z brněnské zoo rovněž původně směřovali k soukromému chovateli v České republice. Na zoologickou zahradu si museli nějaký čas zvykat, o čemž svědčí i poměrně dlouhá doba, než zde zahnízdili: trvalo jim to osm let. Narozdíl od ochočených žaků tito konkrétní ptáci zdaleka nepřilnuli k člověku, ani nenapodobují lidská slova a věty. Brněnští ale mají jinou zkušenost s jejich imitačními schopnostmi: „Více je baví napodobovat ptačí sousedy z okolních voliér. Nestoři kea a turakové šedí jsou z toho občas asi zmatení,“ prozradila mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková. Odchovaná mláďata žaků budou moci brzy spatřit i návštěvníci zoo. Ošetřovatelé předpokládají, že se rodičovský pár i s jejich potomky už v dubnu objeví ve venkovní proletové voliéře.

K TÉMATU: Ľubica Nečasová: Žakové podle mě nejsou vhodní na domácí mazlíčky

„Našim papouškům říkáme Pepík a Žanda a jejich schopnost napodobování zvuků je úžasná,“ říká chovatelka brněnské zoo Simona Blahoňovská. „S lidmi neměli dobrou zkušenost, ale dnes už nám chovatelům důvěřují, cítí se bezpečně a důkazem toho jsou i jejich první mláďata. Máme z nich velkou radost,“ dodává. Hnízdění žaků začalo již v prosinci loňského roku, kdy samice snesla tři vejce, z nichž se na začátku února vylíhla dvě mláďata. Zoologická zahrada neuvedla, zda si malé žaky nechá, nebo je poskytne jiné partnerské zoo. Jisté je, že zůstanou v zajetí: ptáky odchované ve voliérách nelze vypustit do volné přírody, byť v jejich vlastní domovině těchto papoušků rapidně ubývá.

Úvodní foto: Zoo Brno
Předchozí článek

První české kšíry pro papoušky získaly osvědčení ze zátěžového testu

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. března 2016

2 Comments

  • To bude také tím, že jenom jeden pár z deseti je schopen odchovat mladé až na „bidlo“!

  • To je sice pravda, ale ruku na srdce. Kolik z těch devíti párů dostane šanci např. třikrát zkusit odchovat? Většině už to po prvním neúspěchu není umožněno….

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější