Evropa má seznam zakázaných druhů zvířat a rostlin. Papoušci na něm nejsou, ibisové ano

Invazní druhy ptáků v EUUVNITŘ ÚPLNÝ SEZNAM – Ode dneška začíná platit na celém území Evropské unie seznam zakázaných invazních druhů zvířat a rostlin, které nelze v zajetí rozmnožovat a nakládat s nimi tak, aby mohly uniknout do volné přírody. Původní obavy, že mezi oficiálně uznanými invazními druhy objeví i někteří papoušci, se nakonec ukázaly být liché. Seznam však obsahuje tři druhy ptáků: ibise posvátného, kachnici kaštanovou a vránu domácí (na snímku). Evropská komise tak prosadila svou dřívější představu, která obsahovala 37 invazních druhů (z toho 23 zvířat a 14 rostlin) a s níž loni v prosinci narazila při projednávání v Evropském parlamentu.
Dnes začínají kontroly na letišti

Nařízení bylo přijato 13. července a hned druhý den se objevilo v Úředním věstníku Evropské unie. V samotném nařízení se pak uvádí, že vstupuje v platnost 20 dní po zveřejnění ve věstníku. Tento termín připadá na dnešek. Členské země Evropské unie ale mají dva roky na to, aby nařízení implementovaly do svých národních zákonů. „Změny jsou předmětem probíhající legislativní adaptace, kterou ministerstvo připravuje,“ potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová. Zoologické zahrady ale již obdržely od Evropské komise upozornění, jaká opatření mají podniknout, aby nařízení o invazních druzích neporušovaly.

K TÉMATU: Ibis posvátný, kachnice kaštanová nebo vrána. Evropská komise loni narazila se seznamem invazních druhů

Ode dneška například platí, že do žádné členské země EU se nesmí dovážet druhy uvedené na seznamu. Kontrolu budou mít na starosti příslušné veterinární správy, které mohou dovozce pokutovat. Například pražská veterinární správa zahájí kontroly všech dovážených zvířat a rostlin na Letišti Václava Havla. Fyzická osoba, která poruší nařízení Evropské komise, se vystaví riziku pokuty 20 tisíc korun, u právnické osoby se sankce může vyšplhat až na jeden milion korun. „Invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU se nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Původní návrh Evropské komise z loňského prosince nejprve Evropský parlament odmítl, letos v červenci ale prošel (Zdroj: Evropská komise)
Původní návrh Evropské komise z loňského prosince nejprve Evropský parlament odmítl, letos v červenci ale prošel (Zdroj: Evropská komise)

Zoo musí oddělit samce od samic

Pokud veterináři zajistí invazní druh zvířete, umístí ho na Pražskou státní veterinární správu a poté bude přepraven zpět do třetí země, odkud byl do České republiky dovezen. Zákon sice připouští i možnost utracení zvířete, podle Pejchala by šlo však o krajní variantu, jíž se chce Státní veterinární správa vyhnout. Člověk, který bude přistižen při dovozu invazního druhu zvířete, bude muset kromě pokuty zaplatit i veškeré poplatky spojené s jeho zajištěním, umístěním v karanténě a odvozem zpět do země, odkud bylo dovezeno. Zajímavé je, že oficiální evropský seznam neobsahuje některé invazní druhy, které jsou problematické v České republice, jako například bolševník velkolepý, křídlatky, ambrózii peřenolistou či norka amerického nebo psíka mývalovitého.

ČTĚTE TAKÉ: Neoficiální evropský seznam zakázaných druhů zmiňoval invazní mníšky šedé v Česku

Naopak na seznamu je i v Česku přemnožená nutrie nebo želva nádherná. Zoologickým zahradám přidělá práci zařazení mývala severního, nosála červeného či burunduka páskovaného. Budou muset zajistit, aby se tato zvířata v zajetí nerozmnožovala: buď oddělí samce od samic, nebo použijí antikoncepci. V chovech, kde se uznané invazní druhy vyskytovaly před přijetím nařízení Evropské komise, budou moci zvířata takzvaně „dožít“, ale jejich majitelé budou muset zajistit, že se nadále nebudou rozmnožovat a že nebudou moci uniknout do volné přírody. Obdobně v minulosti postupovalo Španělsko v případě dvou druhů papoušků: mníška šedého a alexandra malého.

Nařízení Evropské komise k invazním druhům by potucek793 on Scribd

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Předchozí článek

První odchov kakadua hnědohlavého v Evropě: mládě se vylíhlo v německém ACTP

Dálší článek

Krásné u Šumperka v sobotu ožije volně létajícími papoušky. Někteří chovatelé tam kempují již nyní

2 Comments

  • A co invazivní imigranti na ně zapoměli ???? Ti tu přece nepatří a sraček je s nimi víc než míň !!!!!

  • Naprosto nesmyslny zakon ktery nekdo spichnul na koleni jen pro to aby mel v pololeti co vykazat za praci, na seznamu chybi velmi mnoho druhu nebezpecnejsich pro ekosistem… a tim ze zakazou LIDEM jejich chov nic v realnem meritku nezmeni.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější