Opozdilci mají poslední týden na podání žádosti o registraci papoušků žako

Už jen týden zbývá majitelům těch papoušků žako, kteří se vylíhli před 4. únorem letošního roku, aby podali u místně příslušného krajského úřadu nebo u pražského Magistrátu žádost o registraci exempláře CITES. Třicetidenní lhůta pro podávání žádostí vyprší příští pondělí 6. března. Chovatelům, kteří do tohoto data nestihnou zažádat o registraci, hrozí správní řízení a pokuta až do výše půl milionu korun. U žaků vylíhnutých po 4. únoru 2017, kdy začalo v celé Evropské unii platit zařazení žaků do CITES I, je nutné o registraci požádat do třiceti dnů od vylíhnutí.
„Žádné přechodné období se neplánuje, ani žádný „generální pardon“. Když budu citovat zákon, tak ten, kdo jako vlastník nebo dlouhodobý držitel exempláře jej ve lhůtě nepřihlásí k registraci podle § 23, nenahlásí změny týkající se exempláře nebo změny na exempláři podle § 23a, nezajistí, aby exemplář byl vždy doprovázen svým registračním listem, popřípadě dalšími doklady stanovenými v § 23 odst. 2, nebo neoznačí exemplář podle § 23c, dopustí se přestupku a vystaví se riziku sankce,“ říká v rozhovoru pro brožuru Žako v CITES I, již vydal server Ararauna.cz, Jindřiška Jelínková, vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Na Slovensku se dostalo téma registrací papoušků žako i do hlavních televizních zpráv:

Stačí podat žádost, samotná registrace může být později

„U právnických osob se ve stejných případech jedná o správní delikt (když nepřihlásí exemplář k registraci nebo ho neoznačí), maximální výše pokuty je stejná jako u fyzických osob,“ dodává Jelínková. Třicetidenní lhůta se týká pouze podání žádosti o registraci, nikoli vydání registračního listu. Žádost může podávat chovatel pouze ve chvíli, kdy je jeho papoušek žako nezaměnitelně označen buď pevným bezešvým kroužkem CITES nebo čipem, jejichž kód uvede v žádosti o registraci. U papoušků žako narozených v letech 2010 až 2016 úřady uznávají za nezaměnitelné značení i jakýkoli pevný bezešvý kroužek s unikátním kódem.

K TÉMATU: Pavla Říhová (ČIŽP): Zákon je jasný, při kontrolách žaků nebudeme dělat výjimky

Pro registraci je nutný i doklad o nabytí papouška žako: kupní nebo darovací smlouva nebo jakýkoli doklad o koupi. Získání registračního listu CITES majitele papoušků žako neopravňuje s nimi obchodovat. K prodeji je nutný další doklad – výjimka ze zákazu obchodní činnosti – mezi chovateli známá spíše jako „žlutý eurocites“. Tento doklad vydávají rovněž krajské úřady a Magistrát hl. m. Prahy, pro jeho získání je ale nutné prokázat legální původ rodičů exempláře, na který má být vystavena výjimka. „Žlutým eurocitesem“ se chovatelé také prokazují při cestování s žakem po Evropské unii. Při cestě to třetích zemí je nutné vývozní povolení, tzv. permit, který vydává ministerstvo životního prostředí.

Podrobnosti o registracích papoušků žako včetně rozhovorů se zástupci důležitých institucí (Česká inspekce životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR) naleznete v brožuře Žako v CITES I, již vydal server Ararauna.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
4 komentářů

 1. Registracezaku napsal:

  Není to poslední týden registrace probíhají do 6 března včetně. Zase špatné informace

 2. Registracezaku napsal:

  Upravte titulek, a bude se prodlužovat úředníci nestíhají přijmat žádosti.

  • Jan Potůček napsal:

   Titulek je správný. O žádném prodlužování lhůty pro registrace nevím a dokud o něm nebude informovat ministerstvo životního prostředí, jde o čirou spekulaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..