První odchov ary kobaltového v Německu: ACTP slaví úspěch 18 měsíců po získání chovného páru

Historicky první odchov ary kobaltového v Německu ohlásilo tamní Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Mládě od rodičovského páru, který ACTP získalo teprve před půldruhým rokem, se vylíhlo 18. února. „Partnerem mezinárodního chovného programu arů kobaltových jsme teprve 18 měsíců, takže jsme víc než šťastní, že jsme takto mohli podpořit tento ohrožený druh,“ uvedlo sdružení na své oficiální stránce na Facebooku. Úspěch je o to větší, že zahnízdil pár, který v minulosti v jiném chovném zařízení opakovaně při hnízdění selhal. Změna prostředí papouškům evidentně prospěla.
„Mládě se vyvíjí velmi dobře a jeho rodiče znovu vykazují hnízdní chování. Společně s dalšími našimi páry arů kobaltových a arů škraboškových nám dávají naději na velmi úspěšnou chovnou sezónu. Doufáme, že se budeme moci stát cenným partnerem chovného programu arů kobaltových, stejně jako se tomu stalo u arů škraboškových,“ dodalo ACTP. Sdružení chová celkem již 23 arů kobaltových, řekl serveru Ararauna.cz jeho prezident Martin Guth. Předloni začínalo s šesti ptáky. Tři zakoupilo od katarské záchranné stanice Al Wabra, další tři získalo od brazilské vlády, s níž úzce spolupracuje na záchranném programu arů škraboškových.

Rodičovský pár a a jejich mládě, které je odchováváno uměle (Foto: ACTP)

Nejvíc odchovů má zatím Loro Parque

Nejvíce arů kobaltových v zajetí chová Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, kterému se už podařilo odchovat téměř 40 mláďat. Není však nepravděpodobné, že by některé z nich časem rozšířilo chov v německém ACTP, protože vztah mezi oběma chovnými zařízeními je velmi napjatý. Loro Parque v minulosti přišel rozhodnutím brazilské vlády o všechny ary škraboškové a vypadl ze záchranného programu tohoto druhu. Část ptáků se z Tenerife vrátilo do Brazílie a část získalo právě ACTP, kterému se posléze začalo dařit tohoto papouška, který je ve volné přírodě vyhynulý, rozmnožovat.

K TÉMATU: Berlínské ACTP si dovezlo devět arů kobaltových a jednoho aru škraboškového z Kataru

Ary kobaltové mimo Brazílii chová v zajetí jen velmi omezené množství ptačích parků. Vedle ACTP, Loro Parque a Al Wabry se pět ptáků nachází také v pražské zoologické zahradě. Jde o papoušky zabavené pašerákům v České republice a ve Švýcarsku. Zoo Praha chová ary kobaltové v neveřejném zázemí, ale od příštího roku je budou moci spatřit i návštěvníci v novém Rákosově pavilonu pro exotické ptáky. Zahrada plánuje, že arům vytvoří speciální umělou skalní stěnu s hnízdními norami, které tento druh využívá ve volné přírodě. Pro porovnání umístí do vedlejší voliéry příbuzné ary hyacintové, kteří jsou větší a mnohem známější než arové kobaltoví.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..