Ptačí chřipka nepolevuje, třicáté ohnisko nákazy v Česku je na Karvinsku

UVNITŘ VIDEO – Již třicet ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a padesát případů uhynulých divokých ptáků nakažených virem H5N8 eviduje česká Státní veterinární správa (SVS). Ani vlna oteplení, která zasáhla v posledních dnech střední Evropu, zatím hrozbu ptačí chřipky neeliminovala. Zatím poslední prokázané ohnisko nemoci veterináři potvrdili během pondělního večera v obci Doubrava v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji. „V chovu se nacházelo cca 10 ks drůbeže (slepice, kohout, kachny). Dle platné legislativy byla přeživší zvířata v ohnisku usmrcena,“ uvedla SVS na svém webu.
Na Ostravsku jde už o třetí ohnisko nákazy: nejprve se ptačí chřipka objevila 28. ledna v Ostravě – Svinově, kde šlo o malochov drůbeže o počtu asi dvaceti ptáků, 4. února pak v Orlové v dalším malochovu drůbeže s padesáti ptáky. Kromě toho na území regionu zasahuje i pásmo dozoru od ohniska ptačí chřipky a polské obci Ustoń, které bylo vyhlášeno 16. února. Mimořádná opatření vyhlášená Krajskou veterinární správou Moravskoslezského kraje se v tomto případě vztahují na vybrané obce na Třinecku a Těšínsku. Všechny čtyři lokality dotčené výskytem ptačí chřipky spolu bezprostředně sousedí.

Veterináři už odvolali tři ochranná pásma

Bezprostředně po potvrzení nákazy v některém z chovů vyhlašuje místně příslušná krajská veterinární správa tříkilometrové ochranné pásmo okolo místa nálezu, v němž platí přísná ochranná opatření. Obce v tomto pásmu musí vytvořit soupisy všech chovů ptáků, včetně zájmových chovů exotů. Platí zákaz vypouštění ptáků do venkovních výběhů a voliér, jakékoli převozy ptáků, drůbežího masa nebo vajec musí schvalovat krajská veterinární správa. V chovech drůbeže se nesmí pohybovat cizí lidé, chovatelé musí instalovat dezinfekční rohože a zabránit vývozu podestýlky.

K TÉMATU: Týniště nad Orlicí je na hranici ochranného pásma ptačí chřipky, burza 26. února ale bude

Do deseti kilometrů okolo ohniska nákazy vyhlašuje krajská veterinární správa tzv. pásmo dozoru. V něm musí obce vytvořit soupisy všech komerčních chovů drůbeže, pro která platí stejná mimořádná opatření jako v ochranném pásmu. Pokud se v ochranném pásmu nebo pásmu dozoru neprokáže další nákaza, krajská veterinární správa zpravidla mimořádná opatření po měsíci odvolá. V celé České republice se tak dosud stalo ve třech případech: ochranné pásmo a pásmo dozoru bylo zrušeno na Náchodsku ve východních Čechách (ohnisko nákazy bylo za hranicí v Polsku v obci Kudowa-Zdrój) a také v Libějovicích a Chotčinách na jihu Čech.

Úvodní foto: Státní veterinární správa
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..