Týniště nad Orlicí je na hranici ochranného pásma ptačí chřipky, burza 26. února ale bude

Na samou hranici ochranného pásma okolo ohniska ptačí chřipky ve Ždáru nad Orlicí se dostal chovatelský areál v Týništi nad Orlicí, kde se každou čtvrtou neděli v měsíci konají tradiční ptačí trhy. Ty se sice od ledna musí kvůli celostátnímu zákazu ptačích výstav a burz obejít o živých ptáků, nadále však pokračují jako chovatelská burza, na které lze nakoupit krmivo a další chovatelské potřeby. Ne jinak tomu bude i v neděli 26. února, byť se Týniště nad Orlicí nachází na rozhraní ochranného pásma a pásma dozoru vyhlášeného Krajskou veterinární správou Královéhradeckého kraje.
„Ptačí chřipka se už dotýká i našich chovatelů. Stáhněte si povinnosti a doporučení vydané krajskou veterinární správou,“ vyzývají organizátoři ptačí burzy v Týništi chovatele na svém webu. Rozhodnutím veterinární správy se hranicí mezi ochranným pásmem a pásmem dozoru okolo ohniska ptačí chřipky ve Žďáru nad Orlicí stala silnice první třídy č. 11, na které během burz v Týništi parkuje řada prodejců i návštěvníků chovatelského setkání. Areál, v němž se burzy konají, se nachází až za touto silnicí. Rozdíl mezi ochranným pásmem a pásmem dozoru je v přísnosti mimořádných opatření uplatňovaných vůči chovatelům ptáků.

Ochranné pásmo (červená) a pásmo dozoru (modrá) okolo ohniska ptačí chřipky ve Žďáru nad Orlicí (Zdroj: Krajská veterinární správa Královéhradeckého kraje)

Přerov je v ochranném pásmu a burzy také pokračují

Zatímco v ochranném pásmu musí chovatelé všechny ptáky přemístit do vnitřních prostor bez přístupu do venkovních voliér nebo výběhů a všechny obce v tomto pásmu musí sepsat kompletně všechny chovy ptáků ve svém katastru, v pásmu dozoru se uzavírání ptáků do vnitřních prostor týká pouze komerčních chovů a obce dělají soupis právě těchto komerčních chovů, nikoli zájmových chovů, mezi které patří o chovy papoušků. V ochranném pásmu se nesmí bez vědomí krajské veterinární správy manipulovat s ptáky, převážet jejich maso a vejce, ale ani vyvážet podestýlka a do chovů je zákaz vstupu cizím lidem. U všech chovů musí být instalované dezinfekční rohože, protože nákaza se často přenáší na podrážkách bot.

K TÉMATU: Proč se v Lázních Toušeň utráceli papoušci a za jakých okolností se to může opakovat jinde?

Chovatelská burza v Týništi nad Orlicí není jediným ptačím trhem, v jehož bezprostřední blízkosti byla potvrzena nákaza ptačí chřipkou. Podobně, ne-li hůře je na tom Přerov, kde se pravidelně koná vůbec největší ptačí burza v České republice. Přerov se přitom nachází přímo v ochranném pásmu okolo ohniska nákazy ptačí chřipky v Lověšicích, kde virus zabíjel v drobnochovu drůbeže. Přesto se pravidelné chovatelské trhy na přerovském výstavišti o uplynulé neděli 12. února konaly. Na samé hranici desetikilometrového pásma dozoru okolo ohniska ptačí chřipky v Kadeřavci u Turnova je obec Sobotka, kde se také každý měsíc konají chovatelské burzy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..