Organizátoři ptačí burzy ve Zwolle varují: nizozemské úřady chystají zátah na žaky

UVNITŘ VIDEO – Na důslednou kontrolu dokumentů se musí připravit ti čeští chovatelé, kteří se chystají na sobotní ptačí burzu do holandského Zwolle a budou zde nabízet k prodeji papoušky žako. Organizátoři burzy na svém profilu na sociální síti Facebook varovali, že nizozemské úřady budou bedlivě kontrolovat pevné kroužky CITES a certifikáty EU, tedy výjimky ze zákazu obchodní činnosti („žlutý eurocites“). Pořadatele na to upozornil Nizozemský úřad pro dohled nad kvalitou potravin (NVWA), pod který spadá i odbor kontroly zdraví zvířat. Žakové jsou v celé Evropské unii od 4. února zařazeni do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES.
„NVWA bude přísně kontrolovat, zda nabízení papoušci žako mají uzavřený kroužek a certifikát EU,“ uvedli organizátoři ptačí burzy ve Zwolle opakovaně na Facebooku. Kontroly CITES probíhají ve Zwolle pravidelně, tentokrát vak budou mnohem cílenější. Českým chovatelům nebude stačit registrační list CITES, který platí pouze v České republice, ale musí mít výjimku ze zákazu obchodní činnosti, již stejně jako registrační list vydávají místně příslušné krajské úřady. Na vydání výjimky ale neexistuje nárok a podmínky pro její získání jsou náročnější než u registračního listu. Chovatel musí např. doložit legální původ rodičů exempláře, k němuž žádá vydání výjimky.

Na žlutý eurocites neexistuje nárok

Proces rozhodování o výjimce může být také zdlouhavější než vydávání registračního listu CITES. Krajský úřad si může vyžádat stanovisko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která je Vědeckým orgánem CITES v České republice. Agentura nevylučuje, že v některých případech bude po žadatelích chtít paternitní testy mláďat, které by měly prokázat pravost rodičů uváděných v žádosti o vydání výjimky. V takových případech by náklady spojené s těmito testy hradili sami chovatelé. Jeden paternitní test přijde zhruba na pět tisíc korun. Bez platné výjimky ze zákazu obchodní činnosti není možné s papoušky žako legálně komerčně nakládat.

K TÉMATU: Registrace papoušků žako začaly. Kdo je nepřihlásí do 6. března, riskuje pokutu

Ptačí burza ve Zwolle se 18. února uskuteční i přes epidemii ptačí chřipky, jež zasáhla všechny evropské státy. „Dostali jsme spoustu dotazů, zda se vůbec burza uskuteční, když je ptačí chřipka. Do této chvíle nikdo nerozhodl o opaku,“ ujišťují pořadatelé. Čeští chovatelé by ale rozhodnutím Státní veterinární správy měli svoji cestu na zahraniční ptačí burzu konzultovat s příslušnou krajskou veterinární správou. V samotném Česku jsou ptačí burzy od začátku ledna až do odvolání zakázány. Zwolle se takto striktní zákaz netýká a nezdá se, že by se chovatelé kvůli ptačí chřipce báli přijet do Holandska. „Dosáhli jsme nového rekordu: pronajali jsme 2 560 metrů prodejních míst!“ radují se pořadatelé burzy.

Více o vydávání výjimek ze zákazu obchodní činnosti s papoušky žako naleznete v brožuře Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz (Žakové na burze ve Zwolle)
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..