Kakadu žlutočečelatý okupuje australská města. V Sydney je už pátým nejčastějším ptákem

UVNITŘ VIDEO – Stále více kakadu žlutočečelatých se stahuje z australské přírody do městských aglomerací. Populární papoušky láká lehce dostupná potrava: přiživují se na zbytcích jídla, které na ulicích a v parcích pohazují lidé. Někteří kakadu se dokonce podobně jako novozélandští papoušci nestoři kea naučili otevírat poklopy popelnic a vybírat z nich zbytky potravin, upozornil deník The Sydney Morning Herald. „Mezi nejoblíbenější místa kakadu žlutočečelatých v Sydney patří třída Macquarie Road, Královská botanická zahrada a Rushcutters Bay,“ vypočítává list.
Kakaduové jsou v Sydney dokonce tak častí, že je podle výzkumu Australského muzea zaznamenali majitelé 60 procent zahrad na území této metropole. „Aktuálně jde o pátý nejčastěji se vyskytující druh ptáka v Sydney,“ upozornil deník. Papoušci se dokázali výrazně urbanizovat a přizpůsobit novým zdrojům potravy. Městští kakadu jsou přímo závislí na bio odpadu od obyvatel Sydney. Královská botanická zahrada, Univerzita v Sydney a Australské muzeum zahájily společný projekt studia městských populací kakadu žlutočečelatých, který nazvaly „Wingtags“ (štítky na křídlech) podle značení, která vědci umisťují papouškům na křídla.

Přes sto papoušků je označeno štítky

Na barevných štítcích jsou viditelné číselné kódy, které lze odečíst pouhým okem nebo dalekohledem. Vědci tak mají díky spolupráci s dobrovolníky po celém Sydney přehled, kde se papoušci pohybují. Za poslední čtyři roky se takto podařilo označit přes sto kakadu žlutočečelatých. Biologové díky tomu zjistili, že ptáci žijící na území Sydney se dělí do čtyř základních sociálních skupin, z nichž každá používá jiné vlastní jedinečné způsoby chování, pokud jde o komunikaci a hledání potravy. Vědci očekávají, že kakaduové postupně začnou zdokonalovat své schopnosti při získávání potravy. Příkladem mohou být zmíněné popelnice, které si už papoušci dovedou sami otevřít.

K TÉMATU: Obyvatelé Sydney pomáhají sčítat kakaduy žlutočečelaté přes aplikaci v iPhonu

V roce 2015 byl dokonce bezpečnostní kamerou v Sydney zachycen kakadu, který si dokázal otevřít kuchyňské okno rodinného domku, aby uvnitř získal něco k snědku. „Musíme být více tolerantní a naučit se žít s ptáky, kteří s námi sdílí společný životní prostor,“ vybízí obyvatele Sydney Dr. Richard Major z Australského muzea. Na druhou stranu nedoporučuje lidem, aby divoké papoušky přikrmovali a dotýkali se jich. Ptáci podle něj mohou přenášet nebezpečný cirkovir známý jako nemoc zobáku a peří, mezi chovateli označovaný PBFD. „Pokud uvidíte, že se nějaký kakadu chová nezvykle, informujte zástupce projektu Wingtags a oni se o něj už postarají,“ vyzývá Richard Major obyvatele Sydney.

Úvodní foto: Australské muzeum
Předchozí článek

Organizátoři ptačí burzy ve Zwolle varují: nizozemské úřady chystají zátah na žaky

Dálší článek

Ptačí chřipka: Odolávají už jen tři kraje, Česko má 29 ohnisek nákazy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější