Ptačí chřipka: Odolávají už jen tři kraje, Česko má 29 ohnisek nákazy

UVNITŘ MAPA – Již devětadvacet chovů drůbeže v České republice prokazatelně napadla ptačí chřipka. V drtivé většině případů šlo o typ H5N8, labuť v izolovaném pracovišti liberecké zoologické zahrady mimo areál zoo uhynula na virus H5N5. Ani s polevujícími mrazy nových ohnisek nákazy neubývá. Zatím poslední, devětadvacáté, potvrdila Státní veterinární správa ve středu v obci Ochoz u Nasavrk na Chrudimsku. Jde o druhý případ ptačí chřipky u drůbeže v Pardubickém kraji. První, v Koldínu u Chocně, veterinární správa potvrdila již 4. února. Na území kraje zasahuje i ochranné pásmo ohniska ve Žďáru nad Orlicí na Královéhradecku.
Ptačí chřipce zatím odolávají tři kraje: Karlovarský, Plzeňský a Zlínský. Poslední dva jmenované kraje ale musely přijmout mimořádná opatření kvůli nákaze na jejich hranici s vedlejším krajem. Zlínský kraj v případě Lověšic u Přerova, Plzeňský kraj kvůli Blatné na jihu Čech. Zcela nedotčený tak zůstává pouze Karlovarský kraj, ale pouze co se týká ohnisek nákazy v chovech. Úhyny divokých ptáků nakažených ptačí chřipkou se mu nevyhnuly. 31. ledna šlo o první případ v Chebu, 6. února následoval nález přímo v Karlových Varech. Ani chovatelé v Karlovarském kraji si tedy nemohou být jisti, že jejich chovy jsou v bezpečí.

Aktuální ohniska ptačí chřipky v České republice, stav k 16. únoru 2017 (Zdroj: Státní veterinární správa)

Ochranné pásmo z Polska zasahuje na Třinecko

„Jelikož nových ohnisek stále přibývá, apeluje Státní veterinární správa znovu na chovatele, aby dodržovali preventivní opatření, na která jsou upozorňováni již od loňského podzimu. Zároveň připomíná, že až do odvolání platí nařízení platné pro území celého státu, mimo jiné zakazující pořádání ptačích výstav, burz a dalších hromadných akcí,“ upozorňuje Petr Majer z oddělení vnější komunikace Státní veterinární správy. Mezi hlavními preventivními opatřeními proti nákaze chovu je podle něj zabránění kontaktu zvířat s volně žijícími ptáky nebo minimálně eliminace rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků.

K TÉMATU: Ptačí chřipka v první české zoo: Liberec hlásí mrtvou labuť, musel utratit osm dalších ptáků

„Chovatelé by měli například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit chovaným ptákům v pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů, apod.,“ uvedl Majer. Situaci v České republice ovlivňuje i vývoj v sousedních zemích. Na Náchodsku platila do minulého týdne pásma ochrany a dozoru, která navazovala na ohnisko ptačí chřipky v obci Kudowa Zdrój jeden kilometr od česko-polských hranic směrem do polského vnitrozemí. Tento čtvrtek se situace opakovala na Třinecku. Polsko ohlásilo ohnisko nákazy v obci Ustron šest kilometrů od hranice s Českou republikou. Desetikilometrové ochranné pásmo tak zasahuje i do Česka.

Úvodní foto: Požáry.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..