Proč se v Lázních Toušeň utráceli papoušci a za jakých okolností se to může opakovat jinde?

UVNITŘ VIDEO – Opatření zavedená Státní veterinární správou (SVS) v souvislosti s prokázanými ohnisky vysoce patogenní chřipky H5N8 v České republice zneklidňují chovatele papoušků. I když ústřední ředitel SVS Zbyněk Semrád zpočátku ujišťoval, že případná likvidace chovů ptáků v lokalitách s prokázanou nákazou se bude týkat pouze drůbeže a rozhodně ne exotického ptactva včetně papoušků, ve středočeských Lázních Toušeň jednotky profesionálních hasičů usmrtily vedle drůbeže i pávy, pštrosy a papoušky. Server Ararauna.cz se proto obrátil na mluvčího SVS Petra Pejchala s žádostí o upřesnění postupu veterinářů vůči chovům papoušků.
„Není to tak, že by se případné utrácení exotických ptáků (konkrétně papoušků) automaticky netýkalo. Exotičtí ptáci mohou být z utrácení vyjmuti na základě odůvodněné žádosti chovatele a po splnění podmínek stanovených krajskou veterinární správou,“ vysvětluje Petr Pejchal. „V případě ohniska v Lázních Toušeň skutečně bylo utraceno i několik jedinců patřících mezi okrasné druhy ptáků. Důvodů, proč nebyla v tomto případě umožněna výjimka, je hned několik: jednalo se přímo o ohnisko, nikoliv pouze ochranné pásmo, jednalo se o venkovní chov, kde nešlo vyloučit kontakt s volně žijícími ptáky, v těsné blízkosti se nacházel vodní zdroj (je dobře známo, že nákazu nejčastěji přenáší právě vodní druhy ptáků).“

V Toušni veterináři usmrtili pět agapornisů

Konkrétně v Lázních Toušeň veterináři utratili pět agapornisů fišeri. Petr Pejchal ujistil, že případná likvidace chovů papoušků se může týkat výhradně ohnisek nákazy ptačí chřipky, tedy míst, kde je vedle papoušků chována i drůbež, u níž byl vir H5N8 diagnostikován. „Je potřeba zdůraznit, že utrácení se prvotně týká pouze ohniska, tedy postiženého chovu případně kontaktních hospodářství. V odůvodněných případech s ohledem na aktuální situaci může být nařízení utrácet vnímavé druhy rozšířeno i na tříkilometrové ochranné pásmo, jak se stalo v případě Ivančic a Moravského Krumlova. Naopak k tomuto rozšíření nedošlo v Lázních Toušeň a Brodě nad Dyjí,“ dodal mluvčí SVS.

K TÉMATU: Na zahraniční ptačí burzy jen s povolením od krajské veterinární správy. České byly zrušeny

„Obecně lze tedy říci, že majitelé ptáků v ochranném pásmu a pásmu dozoru jsou povinni dodržovat pravidla a zákazy vyplývající z mimořádných veterinárních opatření (upravující zejména pohyb zvířat a další záležitosti). V případě, že jedná o lokalitu, v níž bylo nařízeno utrácení, nejjednodušší je kontaktovat příslušnou krajskou veterinární správu a dojednat udělení výjimky,“ radí Petr Pejchal chovatelům papoušků. K likvidaci exotického ptactva v zájmových chovech podle něj SVS přistoupí pouze v případě, že by se jednalo o tzv. kontaktní hospodářství s vysokým rizikem přenosu nákazy, nebo pokud by ptáci vykazovali klinické příznaky onemocnění.

Ukázka postupu při likvidaci chovu zasaženého ptačí chřipkou – toto je pouze cvičení:

Jak ochránit papoušky před ptačí chřipkou?

Chovatelé mohou sami preventivně zabránit případné nákaze chovu eliminací možného kontaktu papoušků s volně žijícími ptáky a také kontaktu krmiva či vody k napájení s trusem volně žijících ptáků. Mluvčí SVS doporučuje důkladně zasíťovat či částečně zakrýt venkovní voliéry a veškeré krmivo a vodu podávat v uzavřených prostorách. Od středy 10. ledna tato pravidla platí plošně v celé České republice pro komerční chovy drůbeže a dalších druhů ptáků. Chovaní jedinci mají být navíc uzavřeni ve vnitřních prostorech bez možnosti pohybu ve venkovních výbězích či voliérách. Až do odvolání je v celé republice zakázáno pořádání ptačích výstav, burz a trhů.

ČTĚTE TAKÉ: Do odvolání platí zákaz všech ptačích výstav a burz v celé České republice. Kvůli ptačí chřipce

V případě, že by SVS přeci jenom přikročila k likvidaci chovu papoušků v ohnisku nákazy ptačí chřipkou nebo v ochranném pásmu okolo tohoto ohniska, mají chovatelé právo na vyplacení náhrady. Ceny ptáků určuje sazebník ministerstva zemědělství, v němž však žádné druhy papoušků nejsou taxativně vyjmenovány. Jak by tedy SVS postupovala v těchto případech? „Ceník ministerstva zemědělství je pouze orientační. Ve vámi popsaných případech mají majitelé nárok na náhradu skutečné ceny ptáka, ať už na základě dokladu o koupi či na základě znaleckého odhadu,“ odpověděl Petr Pejchal na dotaz serveru Ararauna.cz.

NAPSALI JSME: Ptačí chřipka uzavřela zoologickou zahradu v Košicích. Jak se nákaze brání české zoo?

Lišilo by se nějak rozhodování SVS o utracení papoušků v ohnisku nákazy nebo ochranném pásmu v případě, že by šlo o exempláře CITES I, tedy druhy, které jsou ve volné přírodě bezprostředně ohroženy vyhubením? „V takovém případě je postup podobný jako u druhů, které nejsou zařazeny na seznamu ministerstva zemědělství, chovatelé tedy mohou také žádat krajskou veterinární správu o výjimku,“ ujišťuje Petr Pejchal. Chovatel, u jehož chovu SVS rozhodne o utracení ptáků, musí o vyplacení náhrady požádat nejpozději do šesti týdnů od likvidace chovu. Ministerstvo zemědělství má na tyto náhrady vyčleněnu souhrnnou částku 31,3 milionu korun.

Úvodní foto: HZS Středočeského kraje
4 komentářů

 1. Petr napsal:

  Taková česká logika to co je v uzavřeném prostoru se vymlátí a to co působí nákazu a pohybuje se volně to se ochrání to mi připadá jako z muslimama volně se potulují působí problémy a jsou chráněny víc jak domácí obyvatelstvo

  • Jan Potůček napsal:

   Ale to jsou ošklivá slovíčka… Divoké ptáky nevybijete, jeden vystřílíte rybník a druhý den vám tam přiletí jiní ptáci.

   • Tomáš napsal:

    pokud by se snížily stavy vodního divokého ptactva tak by se snížila i možnost šíření nákazy

    • Jan Cvrček napsal:

     To co Tomáš píše je zase blbost. Jako chovatel souhlasím s tím že opatření která se provádějí v chovech jsou kolikrát proti rozumu. Ale rozhodně by se to nemělo obracet vůči těm volně žijícím ptákům. Ptačí chřipku prostě nelze ze světa za žádnou cenu zcela vymýtit. Jen se z ní dělá démon, tak jako z mnoha jiných nákaz o řadu let předtím (SARS, nemoc šílených krav, atd.). Tak jak to přišlo, tak to taky pomine. A jestliže teď bojujeme za zachování životů našich chovanců, nesmíme usilovat ani o životy volně žijících ptáků. Všechno je jen takové, jak si to lidé nastaví. A divocí ptáci nemůžou za to, že na ně nějaká nákaza přišla a že si to lidé vůči svým chovům neumějí nebo nechtějí zařídit jinak!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..