Šesté pásmo ochrany proti ptačí chřipce, tentokrát na Náchodsku. Ohnisko nákazy je v Polsku

UVNITŘ MAPA – Další region České republiky se musí potýkat s přísnější prevencí proti nákaze ptačí chřipkou. Polsko ve čtvrtek potvrdilo výskyt viru H5N8 v chovu jeden kilometr od českých hranic v kladském okrese. Tříkilometrové ochranné pásmo i desetikilometrové pásmo dozoru okolo tohoto ohniska nákazy zasahuje hluboko do území východních Čech. Krajská veterinární správa Královéhradeckého kraje proto vyhlásila ochranná opatření podobná těm, která již podnikla v lokalitách Moravský Krumlov, Ivančice, Letkovice, Brod nad Dyjí a Lázně Toušeň. V tomto případě ale veterináři nepřikročí k utrácení drůbeže v ochranném pásmu.
„Drůbež v ohnisku (na polské straně hranice, pozn. red.) má být ještě dnes utracena a následně neškodně zlikvidována,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. „V uzavřených pásmech bude proveden soupis drůbeže v drobnochovech. Dle aktuálních informací se v pásmu dozoru na české straně nacházejí dva komerční chovy drůbeže, z nichž jeden není momentálně naskladněn. Jejich činnost by neměla být vydaným nařízením zásadně dotčena,“ dodal. Obce v ochranném pásmu mají provést soupis všech chovů ptáků ve svých katastrech a do 17. ledna jej poskytnout Krajské veterinární správě v Hradci Králové.

Mapa s vyznačenými pásmy (ochranné pásmo – území červeně vyšrafované a pásmo dozoru – území ohraničené modrou barvou) – Zdroj: Krajská veterinární správa Královéhradeckého kraje

Ptáci v ochranném pásmu nesmí ven

Soupisy mají poskytnout obce Babí u Náchoda, Běloves, Dobrošov, Malá Čermná, Malé Poříčí, Pavlišov, Velké Poříčí a Žďárky. Pásmo dozoru zasahuje i větší města v regionu, například Náchod nebo Broumov (viz mapka). V tříkilometrovém ochranném pásmu od ohniska nákazy platí zákaz vypouštění veškerých ptáků do venkovních výběrů a voliér a jejich přeprava, ale také převážení použité podestýlky a její rozmetávání, pokud to nepovolí Krajská veterinární správa. Chovatelé z komerčních velkochovů drůbeže nemohou převážet ani maso, které pochází z drůbeže chované v ochranném pásmu. Omezení se netýká masa, kterém pochází z chovů mimo toto pásmo.

K TÉMATU: Proč se v Lázních Toušeň utráceli papoušci a za jakých okolností se to může opakovat jinde?

V desetikilometrovém pásmu dozoru od ohniska nákazy mají obce provést soupisy všech komerčních chovatelů drůbeže. Ti pak mají společně s drobnochovateli drůbeže zakázáno vypouštět ptáky do venkovních výběhů. Chovatelů exotických ptáků a dalších druhům ptactva se tato omezení netýkají. Soupisy chovů z ochranného pásma i pásma dozoru mají jednotlivé obce archivovat po dobu jednoho roku pro případ prokázání nákazy virem H5N8 v jejich katastru. „Utrácení drůbeže v ochranném pásmu nařízeno nebude,“ ujišťuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Nařízení Krajské veterinární správy v Hradci Králové by potucek793 on Scribd

Úvodní foto: Missjonash.blox.pl
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..