Ptačí burzy bez ptáků: chovatelské trhy v Ostravě, Týništi i jinde nakonec budou

Celostátní zákaz ptačích výstav, burz a trhů, který v úterý 10. ledna až do odvolání vydala Státní veterinární správa, neodradil některé pořadatele chovatelských trhů. A tak zatímco třeba pravidelné prodejní výstavy drobného zvířectva na kroměřížském Výstavišti Floria, které se měly konat tuto neděli, byly zrušeny, Fauna trhy v Ostravě nebo ptačí trhy v Týništi nad Orlicí se v lednu uskuteční. Jen se na nich nebudou moci objevit žádní živí ptáci. „Z důvodu výskytu ptačí chřipky, se Fauna trhy dne 15. ledna 2017 budou konat bez účasti okrasného ptactva, drůbeže a holubů,“ uvedli organizátoři ostravských trhů na svém webu.
„Ostatní chovatelské skupiny jako teraristika, akvaristika, drobní savci, bezobratlí, psi, kočky, dále pak pomůcky pro chovatele, krmiva, odborná literatura atp. zůstávají beze změny,“ ujišťují pořadatelé ostravských Fauna trhů. K dispozici tak bude jak krmivo pro ptáky, tak chovatelské potřeby pro chovatele papoušků a dalších exotů či chovatelská literatura zaměřená na chov ptáků. Účast na Fauna trzích už potvrdili někteří pravidelní prodejci potřeb pro chovatele exotických ptáků, například e-shop ePapoušek.cz. Vzhledem k omezením od Státní veterinární správy lze ale očekávat menší účast návštěvníků než obvykle.

Zdroj: Ostravske.faunatrhy.cz

S papouškem vás na burzu nevpustí

Stejný postup jako v Ostravě zvolí příští neděli 22. ledna také pořadatelé tradičních ptačích trhů v Týništi nad Orlicí. Ti rovněž na svém webu uvádějí, se burza konat bude, ovšem bez prodeje ptáků: „Navštivte pravidelné Ptačí trhy 22. ledna 2017, které se však konají s vyloučením holubů, drůbeže a exotického ptactva. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu.“ Podle nepotvrzených informací by stejně měli postupovat i organizátoři chovatelských trhů v Třebíči, které se mají konat tuto neděli 15. ledna. Zrušení ptačí burzy oznámili v Litovli a Staňkově. Chovatelé by pro jistotu měli kontaktovat organizátory té které burzy, zda se akce koná.

K TÉMATU: Do odvolání platí zákaz všech ptačích výstav a burz v celé České republice. Kvůli ptačí chřipce

Podle nařízení Státní veterinární správy není možné na území celé České republiky provádět svody ptáků, tedy kromě burz i výstavy, soutěže a chovatelská setkání, na kterých by byli v zajetí chovaní ptáci. Omezení se týká i přepravy ptáků. V ochranných pásmech a pásmech dozoru okolo prokázaných ohnisek nákazy ptačí chřipkou platí přísnější režim: chovy všech ptáků musí být uzavřené, bez přístupu ptáků do venkovních výběhů a voliér. Chovatelé musí zabránit kontaktu s divokými ptáky a krmivo a vodu podávat buď ve vnitřních prostorách, nebo alespoň pod přístřeškem, aby se minimalizovala možnost nákazy z trusu divokých ptáků. Právě trusem se ptačí chřipka přenáší nejčastěji.

Zdroj: Chovateletyniste.cz

Úvodní foto: Ostravske.faunatrhy.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..