Berlínské ACTP si dovezlo devět arů kobaltových a jednoho aru škraboškového z Kataru

Ara kobaltový v přenosceKolekce vzácných modrých arů v chovném zařízení berlínského Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) se povážlivě rozrůstá. Minulý týden si ACTP dovezlo z katarské chovné stanice Al Wabra devět nových arů kobaltových a jednoho aru škraboškového. Celkem už tedy ACTP vlastní 15 arů kobaltových a 13 arů škraboškových. „Vzácné ptáky jsme získali v rámci záchranného programu a nyní jsou součástí naší chovné populace. Je to důležitý krok pro zachování obou druhů, budou se tak moci vytvořit geneticky cenné páry,“ uvedl na oficiální stránce ACTP na Facebooku prezident sdružení Martin Guth.
Oba záchranné programy jsou úzce koordinované se zástupci brazilské vlády, která si činí nárok na všechny ary škraboškové a kobaltové zapojené do těchto projektů. Častější výměny ptáků domluvili zástupci ACTP, katarské Al Wabry a brazilské vlády loni na podzim při pravidelné koordinační schůzce k záchrannému programu arů škraboškových. Na přelomu loňského a letošního roku putovali první tři arové škraboškoví z ACTP do Al Wabry. Katarská chovná stanice poté zaslala jiné tři ary škraboškové do Německa. Obě chovná zařízení rovněž každoročně odesílají odchovaná mláďata arů škraboškových do Brazílie, kde se připravuje projekt návratu tohoto druhu do volné přírody.

Přenosky s devíti ary kobaltovými a jedním arou škraboškovým (zcela vpravo) dorazily v pátek na letiště v Berlíně (Foto: ACTP)

Přenosky s devíti ary kobaltovými a jedním arou škraboškovým (zcela vpravo) dorazily v pátek na letiště v Berlíně (Foto: ACTP)

Do tří let se ara škraboškový vrátí do přírody

Po velmi úspěšné loňské chovné sezóně je na celém světě 127 arů škraboškových. S výjimkou 17 jedinců chovaných ve Švýcarsku jsou všichni zapojeni do záchranného programu. Brazilská vláda chce tohoto papouška, který je od roku 2000 ve volné přírodě vyhynulý, vracet zpět do původního biotopu od roku 2019. Nejprve však za pomoci ACTP a Al Wabry vybuduje velkou chovnou stanici v místě budoucího vypouštění arů, a do přírody chce vypustit až mláďata odchovaná od párů dovezených z Loro Parque, Al Wabry a ACTP přímo v Brazílii. S vypouštěním by se dokonce mohlo začít o něco dříve, jakmile celosvětová populace v zajetí dosáhne minimálního počtu 150 jedinců.

K TÉMATU: Arové kobaltoví poprvé po 71 letech v Německu: od katarské Al Wabry je získalo sdružení ACTP

Ary kobaltové chová německé sdružení ACTP teprve od loňského roku. V červenci získalo první tři ptáky z katarské Al Wabry, v září dovezlo další tři přímo z Brazílie. Bylo to poprvé od roku 1944, co se na území Německa vyskytoval ara kobaltový. Nyní tedy ACTP získalo dalších devět ptáků od katarské Al Wabry a utvrdilo tak pozici chovného zařízení s největším počtem arů kobaltových na kontinentální Evropě. Více jich má jen Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, kterému se podařilo odchovat již 36 mláďat a devět jich letos zaslal do brazilského chovného programu. Pět arů kobaltových chová také pražská zoologická zahrada, která je od příštího roku veřejně vystaví v novém Rákosově pavilonu pro vzácné druhy papoušků.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..