Krysí hlídky ve Francouzské Polynésii chrání vzácné vinie modré, rubínové a běloprsé

Vini modrý, vini rubínový a vini běloprsýPatří mezi nejvzácnější papoušky Pacifiku. Tři druhy viniů, ohrožené obyvatele ostrovů Francouzské Polynésie, nyní chrání speciální „krysí“ hlídky, které dohlíží na to, aby se s lodními náklady na ostrovy nedostali i nechtění invazní predátoři – krysy. Těm se už podařilo na mnoha ostrovech Tichého oceánu vydrancovat populace endemických druhů ptáků a v mnoha případech byly právě krysy hlavním důvodem vyhynutí unikátních opeřenců. Vini modrý, vini rubínový a vini běloprsý mají to štěstí, že žijí na ostrovech, kam se krysy zatím nepodařilo zavléct, ale vzhledem k závislosti Francouzské Polynésie na lodním spojení s okolním světem by to byla jen otázka času.
Ochránci přírody a biologové si toto riziko velmi dobře uvědomují, proto zavedli speciální opatření: díky štědré dotaci od Fondu price Bernharda na ochranu přírody zorganizoval ornitologický spolek Société d’Ornithologie de Polynésie a místní ochranářské sdružení na ostrově Ua Huka hlídky se speciálně vycvičenými psy. Dva Jack Russelové – Dora a Whisky – vycvičení na Novém Zélandu dokáží v lodním nákladu odhalit krysy, potkany a jiné „černé pasažéry“ ze světa zvířat a zabránit jim tak v průniku na pevninu. Během tříměsíční služby na ostrově Rimatara se fence Whisky takto podařilo vypátrat tři krysy.

Fenka Whisky v akci při prohledávání lodního nákladu (Foto: BirdLife International)
Fenka Whisky v akci při prohledávání lodního nákladu (Foto: BirdLife International)

Vybíjení krysích populací je dražší

Ochránci si psy nejprve cvičně vyzkoušeli. Do prostoru nákladní lodi skryli kůži potkana a čekali, co se stane. Nejen že fenka objevila „zkušební“ kůži, ale v pytlích s nákladem označila i další dvě mrtvé krysy. „Dokazuje to význam zajištění biologické bezpečnosti a potřebu investovat do ní odpovídající prostředky, které by měly být k dispozici místním komunitám, aby pokračovaly v této důležité práci. Cena je to malá ve srovnání s desítkami tisíc, možná miliony dolarů, které by byly zapotřebí k odstranění krys, jež by se dokázaly na ostrovech asimilovat a rozmnožit,“ upozorňuje mezinárodní organizace BirdLife International.

K TÉMATU: Až třetinu hnízd ohrožených vazů seychelských na ostrově Praslin zlikvidují krysy a loskutáci

Ostrovy Rimatara a Ua Haka jsou posledními útočišťmi všech tří zmiňovaných druhů viniů, nejkrásněji zbarvených loriů na světě. Všechny tři druhy vděčí za své přežití tomu, že se krysy na tyto izolované ostrovy dosud nedostaly. Na ostrov Rimatara chtějí ochránci přírody uměle vysadit i lejskovce černé, kriticky ohrožené pěvce z Tahiti, jichž v přírodě přežívá necelých padesát jedinců. Organizaci BirdLife International se společně s jejími pacifickými partnery podařilo zbavit již 40 ostrovů všech krys, které se na nich usadily poté, co je tam zavlekly nákladní lodě. „Jde o nesmírně těžkou práci. Stačí, aby přežil jediný pár nebo těhotná samice a invaze začíná nanovo,“ upozorňuje BirdLife International.

Úvodní foto: koláž Ararauna.cz (Wikimedia Commons, Flickr.com, Parrots.org)
Předchozí článek

Berlínské ACTP si dovezlo devět arů kobaltových a jednoho aru škraboškového z Kataru

Dálší článek

Dvoumetrový plot má ochránit papoušky noční v Austrálii před zdivočelými kočkami

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější