Dvoumetrový plot má ochránit papoušky noční v Austrálii před zdivočelými kočkami

Papoušek noční v příroděUVNITŘ VIDEO – Dvě neprodyšně uzavřené přírodní rezervace o rozloze osm tisíc hektarů pro kriticky ohrožené papoušky noční a vačnatce bandikuty králíkovité hodlají zřídit úřady ve spolupráci se soukromými investory v australském Queenslandu. Nelétavé ptáky, kteří byli do roku 2013 považováni za vyhynulé, a ohrožené savce má od okolní krajiny oddělit dvoumetrový plot. Rezervace uvnitř ochránci přírody zbaví naprosto všech zdivočelých koček. Jedině tak lze podle generálního ředitele Australian Wildlife Conservancy Atticuse Fleminga ochránit vzácné papoušky a vačnatce před predátory.
V australském vnitrozemí žijí odhadem čtyři miliony zdivočelých koček. Každá z nich uloví čtyři až pět zvířat týdně. Stavba plotu, který jim má znemožnit vstup do hnízdišť papoušků nočních, má přijít na tři miliony australských dolarů (v přepočtu 53 milionů korun). Půjde o první tak rozsáhlý PPP projekt (spolupráce veřejného a soukromého sektoru) v oblasti ochrany přírody v Austrálii. Atticus Fleming předpokládá, že v Queenslandu žije odhadem 600 bandikutů králíkovitých, v Novém Jižním Walesu by jich mělo být dalších 1 200. „Jde o zcela nový model ochrany přírody v Austrálii,“ říká šéf Australian Wildlife Conservancy o plánu zřízení dvou speciálních rezervací.

V plánu je deset dalších lokalit bez koček

Chráněná území mají vzniknout na území národních parků Diamantina a Astrebla Downs. Ve druhém z nich queenslandský odbor životního prostředí na vlastní náklady postřílel jenom v letech 2013 a 2014 na tři tisíce zdivočelých koček. Přišlo ho to na 350 tisíc australských dolarů (6,2 milionu korun). Federální australská vláda se nyní rozhodla, že na projekt zřízení dvou neprodyšně uzavřených rezervací pro papoušky přispěje částkou 1,2 milionu dolarů (21,4 milionu korun). Větší část nákladů, 1,8 milionu dolarů (31,6 milionu korun) má pokrýt soukromý investor – zmiňovaná organizace Australian Wildlife Conservancy.

K TÉMATU: Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

Atticus Fleming se neobává, že by se peníze nenašly. Organizace každoročně vybere na 14 milionů dolarů z darů na dobročinných akcích. Součástí záchranného programu je i vybudování nového výzkumného centra papoušků nočních v národním parku Diamantina. Podle úspěšnosti projektu chce federální australská vláda v budoucnu vytvořit dalších deset rezervací zbavených veškerých zdivočelých koček. Ty ohrožují nejen papoušky noční, ale i jejich příbuzné papoušky zemní a další druhy ptáků, ale i unikátních savců. Papoušek noční patří mezi nejvzácnější ptačí obyvatele Austrálie, mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že jich ve volné přírodě přežívá maximálně 250 jedinců.

Úvodní foto: Dr. Steve Murphy
Předchozí článek

Krysí hlídky ve Francouzské Polynésii chrání vzácné vinie modré, rubínové a běloprsé

Dálší článek

Invazní mníšci šedí ve Španělsku začínají opouštět města. Lákají je ovocné sady

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější