Na ostrovu Svatá Lucie vzniká unikátní záchranné a chovné centrum amazoňanů mnohobarvých

UVNITŘ VIDEO – Speciální záchranné a vzdělávací centrum Wildlife Conservation and Education Centre (WCEC), které se zaměří na endemické druhy zvířat, vzniká na karibském ostrově Svatá Lucie. Zaměřit se chce především na ochranu a chov amazoňanů mnohobarvých, původního druhu papouška ze Svaté Lucie, který patří mezi nejvzácněji chované druhy amazoňanů v zajetí. Výstavbu WCEC iniciovalo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které v minulosti získalo od vlády Svaté Lucie několik amazoňanů mnohobarvých pro založení jejich chovu coby genetické pojistky pro případ náhlých živelných katastrof, které by mohly tento ptačí druh ohrozit na existenci.
Slavnostního poklepání základního kamene WCEC se 23. února zúčastnili zástupci ACTP, vlády Svaté Lucie, ale také dvou dalších karibských ostrovů: Svatého Vincenta a Dominiky. Na Svatém Vincentu žije další ohrožený druh amazoňan ohnivý, na Dominice pak amazoňan císařský a amazoňan červenokrký. Zatímco amazoňana ohnivého ACTP v Německu chová, amazoňany císařské a rudokrké zatím ve svém chovu nemá. To by se však mohlo v dohledné době změnit. Minulý týden ACTP informovalo o své iniciativě na podporu amazoňanů císařských na Dominice, jež trpí následky loňského hurikánu Maria, který zdecimoval i místní populaci těchto papoušků. Půl roku po hurikánu je evidováno jen deset pozorování amazoňanů císařských.

Deset let plánování a shánění povolení

Plány na výstavbu záchranného a vzdělávacího centra pro amazoňany mnohobarvé na Svaté Lucii jsou staré přibližně deset let. Teprve nyní se ale podařilo vyřídit všechna potřebná povolení. Účelem nemá být pouze vytvoření špičkového chovného centra na světové úrovni, ale také možnost ukázat turistům amazoňany mnohobarvé, aniž by za nimi museli cestovat do jejich přirozeného biotopu a podíleli se na ničení přírody. Veškeré zisky z provozu vzdělávacího centra mají jít na přímou podporu ochranu životního prostředí na ostrově. ACTP v rámci spolupráce s vládou Svaté Lucie předal lesní správě ostrova tři nové terénní vozy, které zlepší mobilitu jejích zaměstnanců.

K TÉMATU: ACTP chce vybrat milion eur na záchranu amazoňana císařského v Dominikánské republice

Německé sdružení rovněž podepsalo s vládou Svaté Lucie nové memorandum o spolupráci na ochraně životního prostředí na ostrově. Podobný dokument ACTP podepsalo s kabinetem karibského státu již před deseti lety a obdobnou dohodu má i s vládou Svatého Vincenta a nově také s vládou Dominiky. Nelze tedy vyloučit, že přímo německé chovné centrum ACTP poblíž Berlína v dohledné době rozšíří svoji kolekci vzácných karibských amazoňanů o normálně nedostupný druh amazoňana císařského a také o amazoňana červenokrkého. Ostatně, ACTP nedávno změnilo úvodní fotografii na své oficiální stránce na Facebooku za snímek detailu očí čtyř karibských druhů amazoňanů: ohnivého, mnohobarvého, císařského a červenokrkého.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..