Amazoňané císařští málem vymřeli. Od hurikánu Maria existuje jen deset pozorování

UVNITŘ VIDEO – Pouhých deset pozorování volně žijících amazoňanů císařských evidují ochránci přírody v Dominikánské republice od zářijového hurikánu Maria, který na ostrově zlikvidoval takřka veškerou zeleň. Přírodní katastrofa postihla i dalšího zdejšího papouščího endemitu, amazoňana červenokrkého, ale v jeho případě existuje mnohem víc věrohodných pozorování a ochránci přírody se po hurikánu postarali o několik vysílených ptáků, které po rekonvalescenci vypustili zpět do přírody. Ochranářská organizace Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division nyní zveřejnila fotografie a video prvního amazoňana císařského, kterého se podařilo zachránit po zářijovém hurikánu.
„Tento papoušek byl nalezen ve vesnici Salisbury a nyní se o něj starají v Botanické zahradě,“ napsali ochránci na svojí oficiální stránce na Facebooku. Jde o stejného ptáka, kterého ochránci natočili a ukázali na videoportálu YouTube již 19. prosince loňského roku. Tehdy vypadal dost vyčerpaně, ale podle jeho zachránců nebyl zraněný. „Je pouze unavený a dehydratovaný. Žere jablka a potom křičí,“ popsal lesní správce Stephen Durand, který stojí i za nedávným objevem unikátního žlutě zbarveného amazoňana červenokrkého na severu Dominikánské republiky (psali jsme o něm zde). Amazoňana císařského objevili dva chlapci, kteří popsali, že přistál poblíž jejich domu vysílený a nebyl schopen odletět. Podle Duranda jde o samce.

Pusťte si kliknutím na obrázek video se zachráněným amazoňanem císařským:

Monitoring pokračuje, ptáků může být více

„O ptáka se postaráme (společně s mnoha amazoňany červenokrkými) a jakmile bude dostatečně silný, bude znovu vypuštěn do volné přírody,“ napsala ornitologická organizace BirdsCaribbean na svém kanálu na YouTube. Pozorování amazoňanů císařských po hurikánu Maria je v Dominikánské republice velice vzácné. „Sami máme potvrzena čtyři pozorování a evidujeme dalších šest od veřejnosti,“ popsali zástupci Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division. Ornitolog Godfey jn Baptiste jim na jejich facebookové stránce odepsal, že v oblasti Ans de Mai sleduje amazoňany císařské každé ráno při hledání potravy. Situace po hurikánu Maria není pro ptáky moc příznivá, protože přišli o takřka veškeré zdroje obživy.

K TÉMATU: Konečný účet za hurikány Irma a Maria? Až polovina volně žijících amazoňanů portorických nepřežila

Papoušci také velmi těžko hledají vhodná místa, kde se mohou skrýt před ostrým poledním sluncem, nemluvě o nedostatku vhodných hnízdních dutin. Před hurikánem se odhadovalo, že divokou populaci tvoří méně než 250 jedinců (160 až 240), což něj činilo jednoho z nejvzácnějších amazoňanů. Zároveň je extrémně vzácný i v zajetí. V podstatě neexistuje nějaká větší záložní populace, která by mohla být použita jako genetická pojistka před vyhynutím druhu v případě takových živelních katastrof, jakým byl hurikán Maria. Podobným způsobem vyhynulo již několik karibských druhů amazoňanů, například amazoňan guadeloupský (Amazona violaceus) a amazoňan martiniquezský (Amazona martinicana).

Úvodní foto: Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division
2 komentářů

  1. Josef Macek napsal:

    Myslim ze ochranci hlavne musi mit dostatecnou rezervu v zajeti chovanych papousku aby se dal druh zachranovat,maji?

    • alkonost napsal:

      „Zároveň je extrémně vzácný i v zajetí. V podstatě neexistuje nějaká větší záložní populace, která by mohla být použita jako genetická pojistka před vyhynutím druhu v případě takových živelních katastrof, jakým byl hurikán Maria.“ Bohuzel asi nemaji :/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..