Vzácné pozorování žlutého amazoňana červenokrkého v Dominice

UVNITŘ FOTO – Na unikátního žlutě zbarveného amazoňana červenokrkého narazil začátkem letošního roku lesní správce Stephen Durand v oblasti Woodford Hill na severu ostrova Dominika. Pták posedával na větvích stromů, pojídal lusky a evidentně nebyl příliš plachý, protože Durandovi se podařilo pořídit několik velmi kvalitních snímků. Fotografie v pondělí zveřejnila na své oficiální stránce na Facebooku dominikánská ochranářská organizace Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division:Environmental Education Unit. Omylem však označila papouška za mutaci lutino. Ve skutečnosti však jde o dilute, jak serveru Ararauna.cz potvrdil i odborník na mutační papoušky Martin Papač.
„Jde o dilute. Lutino nemůže mít na sobě fialovou barvu,“ vysvětlil Martin Papač. U přírodně zbarveného amazoňana červenokrkého převažuje zelená barva s charakteristickým červeným krkem a modrou maskou. Žlutě zbarvený pták však nemusí být na ostrově Dominika ojedinělý. V komentářích pod zveřejněnými fotografiemi se objevila informace o dalším údajném pozorování takto netypicky barevného jedince na severu země v oblasti Calibishie. Nelze ovšem vyloučit, že jde o téhož papouška. Amazoňani červenokrcí jsou vzácní i v přírodním zbarvení. Na sklonku sedmdesátých let minulého století jim hrozilo vyhubení, když na Dominice žilo posledních padesát jedinců.

Žlutě zbarvený amazoňan červenokrký vzbuzuje pozornost už na dálku (Foto: Stephen Durand, Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division)

Přírodně zbarvený pár amazoňanů červenokrkých (Foto: Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division)

Fialová barva na masce naznačuje, že jde o mutaci dilute (Foto: Stephen Durand, Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division)

V Karibiku jsou i další mutace amazoňanů

Současnou populaci těchto papoušků tvoří podle mezinárodní organizace BirdLife International 850 až 1 000 exemplářů. Díky přísné ochraně, která zahrnovala zákaz jejich odchytu a vývozu z ostrova, ale i chovu v zajetí bez povolení, počty amazoňanů červenokrkých stoupají již od osmdesátých let. Do roku 1988 jej Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vedla v kategorii ohrožených, poté se přesunul do nižší kategorie zranitelných, v níž je dodnes. Vzhledem k přísnému monitorování divoké populace a její ochraně se amazoňané červenokrkcí nikdy nedostali v příliš velkých počtech do zajetí mimo Dominiku. Dnes patří mezi nejvzácněji chované amazoňany vůbec.

K TÉMATU: Modře zmutovaný amazoňan žlutoramenný překvapil obyvatele karibského ostrůvku

Barevné mutace amazoňanů se ve volné přírodě občas vyskytnou i u jiných druhů. Například na dalším karibském ostrovu Bonaire se pravidelně ukazoval modře zbarvený amazoňan žlutoramenný. V kolumbijské metropoli Caracasu zase byli zdokumentováni arové ararauna modré mutace. Z přírody v Amazonii pocházeli také arové ararauna, kteří měli až zlatavé zbarvení a téměř u nich chyběla modrá. Někteří tito ptáci byli odchyceni a stali se základem chovu mutací arů araraun v zajetí. Ceny těchto ptáků jsou dodnes astronomické. Jejich chovu se ve velkém věnuje například Antonio de Dios na Filipínách.

Narozdíl od mutace lutino nemá žlutý amazoňan červenokrký červené oči (Foto: Stephen Durand, Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division)

Pohled zespodu: žlutá barva převládá všude (Foto: Stephen Durand, Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division)

Úvodní foto: Stephen Durand, Dominica’s Forestry, Wildlife & Parks Division
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..