Konečný účet za hurikány Irma a Maria? Až polovina volně žijících amazoňanů portorických nepřežila

UVNITŘ VIDEO – Mnohem vyšší ztráty, než původně předpokládali ochránci přírody, vykazují volně žijící populace amazoňanů portorických po hurikánech Irma a Maria, které zasáhly Portoriko během letošního září. Jenom v národním parku El Yunque bylo zatím nalezeno šestnáct uhynulých papoušků z celkového počtu padesáti jedinců, kteří se zde vyskytovali. Podobný počet papoušků zmizel už po hurikánu Irma, tři týdny před Mariou. O něco větší populace amazoňanů obývala další přírodní park Rio Abajo. Tam zatím nebylo možné ztráty přesně kvantifikovat. I tak lze předpokládat, že nejhorší hurikán na Portoriku od roku 1928 nepřežila zhruba polovina volně žijících amazoňanů portorických.
Dalších více než 200 ptáků bylo zachráněno v chovných stanicích Rio Abajo a El Yunque, které měly speciální protihurikánové místnosti. I zde však ošetřovatelé zaznamenali několik ztrát v důsledku stresu, neboť ptáci museli být rychle evakuováni do poměrně stísněných prostor. Venkovní proletové voliéry navíc zcela přišly o krytí před přímým sluncem, veškerá okolní vegetace byla hurikánem zničena. Amazoňan portorický je kriticky ohrožený druh, který v minulosti málem vyhynul právě kvůli ničivým hurikánům. Endemický druh, který se dříve vyskytoval v milionových počtech, v roce 1975 málem vyhynul, když zbylo posledních třináct jedinců.

„Opravujeme voliéry pro novou sezónu“

Díky přísné ochraně a záchovnému programu se podařilo tyto amazoňany v zajetí rozmnožit a postupně vypouštět do volné přírody. Ochránci si ale stále udržují určitý počet ptáků v záloze pro případ, že by Portoriko čelilo dalšímu katastrofálnímu hurikánu. Tato strategie se letos maximálně osvědčila, když během jediného měsíce ostrov zasáhly hurikány Irma a Maria. „Důkazy, které se nám dosud podařilo shromáždit, naznačují, že významná část divoké populace v El Yunque byla hurikánem Maria zničena,“ řekla Michelle Eversonová z karibské sekce amerického federálního úřadu U.S. Fish and Wildlife Service (FWS) serveru Mongabay.com. Po hurikánu Irma se podařilo lokalizovat jen 32 papoušků, z nichž 16 nepřežilo následný hurikán Maria.

K TÉMATU: Hurikán Irma ohrožoval 230 amazoňanů portorických, evakuovali je do jedné místnosti

Tým záchranného programu pokračuje v hledání dalších přeživších papoušků, ujišťuje Eversonová. „Existuje značná nejistota ohledně toho, kolik ptáků z El Yunque nepřežilo, ale z aktuálních informací můžeme snadno dospět k tomu, že to bude klidně i 50 procent,“ dodává. Nebylo by to nic výjimečného. Hurikán Hugo, který Portoriko zpustošil v roce 1989, zabil 47 procent amazoňanů portorických, ale volně žijící populace kriticky ohrožených ptáků se v následujících desetiletích dokázala zotavit. „Nyní se soustředíme na opravy voliér v chovných stanicích, abychom je připravili na příští chovnou sezónu,“ říká Michelle Eversonová.

Obavy jsou i o amazoňany císařské

Ostrovní druhy papoušků jsou kvůli hurikánům velmi zranitelné. Podle Lisy Sorensonové, výkonné ředitelky nevládní organizace Caribbean, která se zabývá ochranou ptáků, může jediný hurikán takový endemický druh s malou populací zcela zničit. „Takových druhů se v Karibiku nachází několik,“ podotkla. Některé karibské země se proto podílí na projektech, jež udržují chovy původních endemických druhů ptáků mimo tuto hurikány často ohrožovanou oblast jako určité genetické pojistky. Například německé sdružení ACTP takto získalo a chová amazoňany ohnivé a amazoňany mnohobarvé z ostrovů Svatý Vincent a Svatá Lucie.

ČTĚTE TAKÉ: Hurikány na Portoriku zabily několik amazoňanů portorických, celková populace ale zřejmě přežila

Jiné druhy podobnou „pojistku“ nemají. Například amazoňan císařský byl na ostrově Dominika po hurikánech Irma a Maria spatřen pouze třikrát a není jasné, kolik ptáků přežilo. Amazoňan císařský patří mezi nejvzácněji chované druhy amazoňanů v zajetí, téměř nikdo jej nedrží. Ale ani amazoňané portoričtí se mimo Portoriko téměř nevyskytují. Chová je jen několik zoologických zahrad a institucí ve Spojených státech, k nimž Portoriko administrativně patří. Americké úřady ale nikdy nepovolily vývoz těchto ptáků mimo území USA, takže se nikdy nedostali do velkých ptačích parků jako je Loro Parque na Tenerife nebo Jurong Bird v Singapuru.

Úvodní foto: Tanya Martinez / Puerto Rico Department of Natural and Environmental Resources
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..