Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Hurikán Irma ohrožoval 230 amazoňanů portorických, evakuovali je do jedné místnosti

UVNITŘ VIDEO – Velké „cvičení“ má za sebou jedna ze záchranných stanic amazoňanů portorických na Portoriku. Kvůli silnému hurikánu Irma musela sestěhovat 230 ohrožených papoušků z venkovních voliér do jediné místnosti uzpůsobené tak, aby odolala řádění přírodních živlů, informoval časopis Newsweek. Oko hurikánu, který zpustošil řadu karibských ostrovů, totiž mělo projít jen těsně okolo záchranného centra v národním parku El Yunque na severovýchodě ostrova. Ošetřovatel Edwin Muniz a jeho žena Tom White tak museli v reálu provést evakuaci vzácných ptáků tak, jak to již v minulosti několikrát nacvičovali – a zůstat s nimi v protihurikánovém krytu do doby, než se k nim dostane pomoc.
V roce 1989 hurikán zabil polovinu amazoňanů

Amazoňan portorický byl svého času nejohroženějším papouškem světa, ve volné přírodě přežívalo posledních třináct ptáků, když v sedmdesátých letech minulého století zahájily portorické a americké úřady projekt na jeho záchranu. Nyní na Portoriku žije asi stovka těchto ptáků ve volné přírodě a další čtyři stovky ve dvou záchranných centrech, kde je ochránci přírody rozmnožují a odchovaná mláďata vypouští do volné přírody. Záložní populace v zajetí je tedy pro přežití druhu klíčová – zvláště kvůli hurikánům jako je Irma, které dokáží populaci takřka zcela vydrancovat. „Populace v zajetí je kriticky důležitou a nedílnou součástí celého programu obnovy druhu,“ říká ornitoložka Tom White, která se projektu podílí již osmnáctým rokem.

K TÉMATU: Portoriko letos může vypustit do volné přírody rekordních 130 amazoňanů portorických

V roce 1989 tehdejší hurikán Hugo zabil téměř polovinu volně žijící populace amazoňanů portorických. Jejich stavy klesly o 25 ptáků na pouhých 47 amazoňanů. Ne každý hurikán představuje takové nebezpečí, ale Irma byla zrovna případ, kdy byl důvod k obavám. Záchranné stanice na Portoriku proto bedlivě sledují prognózy vývoje počasí od amerického Národního hurikánového centra. „Vždy se na jejich příchod připravujeme. Máme několik protokolů, podle kterých musíme postupovat,“ vysvětluje Edwin Muniz. Podobně se zachovali ošetřovatelé i v druhém záchranném centru Rio Abajo, kde je 175 amazoňanů portorických a jež provozuje ministerstvo životního prostředí.

Amazoňané portoričtí v protihurikánovém krytu (Foto: U.S. Fish and Wildlife Service)

Evakuace papoušků zabrala půl dne

U hurikánu Irma bylo jasné, že bude třeba papoušky i personál stanic evakuovat. Znamenalo to veškeré ptáky přemístit do tzv. hurikánové místnosti, což je proces, který zabere nejméně několik hodin, ale většinou půl dne. „Naši zaměstnanci jsou pro to vyškoleni – dělali to už mnohokrát,“ říká Edwin Muniz. Hurikánová místnost je dostatečně velká na to, aby se do ní vešli všichni chovaní papoušci. Ošetřovatelé je shromáždí do závěsných klecí a poté je celá budova zapečetěna a ochráněna před hurikánem. Stanice z roku 2007 je projektována tak, aby odolala větru o síle hurikánu a má vlastní dieslový generátor. Papoušci v ní ale nemohou zůstat sami, takže s nimi zůstal Edwin Muniz a Tom White.

ČTĚTE TAKÉ: Záchranné centrum Rio Abajo odchovalo za jediný rok rekordních 51 amazoňanů portorických

Ošetřovatelé už na vlastní kůži zažili velké hurikány, takže věděli, co mohou očekávat. „Byli jsme připraveni, že vzhledem k velikosti hurikánu a škodě, kterou způsobí, budeme muset v evakuační místnosti strávit několik dní,“ líčí Tom White. „Věřili jsme ale, že budova vydrží a my budeme v pořádku.“ Během bouře byli ošetřovatelé zodpovědní za to, že se papouškům nic nestane. Museli je pravidelně krmit, uklízet trus a sledovat, zda na sebe ptáci nejsou navzájem agresivní. „Když jsou v omezeném prostoru, u některých to vyvolává agresi a začnou napadat jiné papoušky,“ říká White. „Jsem také přesvědčena o tom, že instinktivně cítili, že se blíží bouře,“ dodala s tím, že ptáci cítí barometrický tlak mnohem lépe než lidé.

Zdá se, že divocí amazoňané hurikán přečkali

K evakuaci amazoňanů došlo ve středu ráno, hurikán Irma na Portoriko udeřil pozdě odpoledne a večer. Až do pondělí museli zůstat ošetřovatelé s papoušky sami, protože hurikán zasypal veškeré příjezdové cesty kmeny stromů a nikdo se nemohl na stanici dostat. Po příjezdu dalších ochránců mohli vědci sečíst škody na volně žijící populaci amazoňanů portorických v národním parku El Yunque, již nebylo možné nijak ochránit (větší část volně žijících amazoňanů je v dalším národním parku Rio Abajo na západní straně Portorika). Zběžný monitoring potvrdil přítomnost asi padesáti amazoňanů, což znamená téměř žádné ztráty. Oblast je poměrně hornatá a dobře chráněná před větrem.

NAPSALI JSME: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

„Papoušci se před bouří rozptýlili široko po okolí a nyní se začínají pomalu vracet zpět. Jsme optimisté a myslíme si, že divoká populace tuto situaci přežila bez úhony,“ uzavírá Tom White. Monitoring volně žijící populace probíhá i na západě Portorika v národním parku Rio Abajo. Situaci bedlivě sledují i americká média. Portoriko je jedním ze států USA a amazoňan portorický je posledním přirozeně žijícím druhem papouška na území Spojených států. Jeho ochrana je proto pro portorické úřady klíčová.

Článek vznikl ještě před aktuální hrozbou hurikánu Maria, který je ještě silnější než hurikán Irma a rovněž ohrožuje Portoriko. O situaci v záchranných stanicích amazoňanů portorických vás budeme informovat.

Úvodní foto: FSW
Předchozí článek

Velký úspěch východočeských chovatelů: Zdeněk Špalek a Jiří Stejskal odchovali ary kanindy pod rodiči

Dálší článek

Skupina Uzavřená křídla uspořádala u Mělníka volné létání papoušků pro veřejnost

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější