Velký úspěch východočeských chovatelů: Zdeněk Špalek a Jiří Stejskal odchovali ary kanindy pod rodiči

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Hned dvěma východočeským chovatelům papoušků se letos podařilo odchovat kriticky ohrožené ary kanindy, a to přímo pod rodiči. Třemi mláďaty se může pochlubit Zdeněk Špalek z Břízy u Hradce Králové, dvě mláďata krmí rodiče v budce u pardubického chovatele Jiřího Stejskala. Ačkoli je těchto ptáků v České republice už přes stovku, odchovy se u nich tak moc nedaří, a už vůbec ne přirozeným způsobem bez pomoci člověka. O to je úspěch obou chovatelů vzácnější. Pro Zdeňka Špalka jde prakticky o rutinu, ary kanindy odchoval v Česku jako první a daří se mu je rozmnožovat každoročně. Tři mláďata v jednom hnízdě jsou ale i u něj výjimečná.
Odchovaná mláďata u Zdeňka Špalka již obývají venkovní voliéru spolu se svými rodiči, kteří ještě pochází z odchytu ve volné přírodě. Při naší návštěvě koncem srpna se celá rodinka vyhřívala na slunci a jakoby se sama nabízela k hromadnému focení. Tou dobou u Zdeňka Špalka hnízdil i druhý pár arů kanind. To u Jiřího Stejskala šlo letos o prvoodchov. „Rodičovský pár jsem si pořídil před třemi lety jako osmiletý od chovatele z Moravy. Předchozí dva roky šli do toku výrazněji než letos, ale nikdy nezahnízdili. Letos jsem jim přes vletový otvor do budky umístil kus dřeva, kterým se prokousali dovnitř a potom začali hnízdit,“ popsal chovatel serveru Ararauna.cz.

Dospělý ara kaninda u chovatele Zdeňka Špalka (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Rodiče s odchovanými potomky u Zdeňka Špalka

Chovný samec u Jiřího Stejskala

Agresivní samec během hnízdění zkrotl

Hnízdění vedlo k podstatné změně chování u samce ary kanindy. „Před hnízděním byl dost agresivní, musel jsem se před ním mít na pozoru. Bylo nemyslitelné, abych mu přes pletivo podal ořech,“ popisuje Jiří Stejskal. Jakmile se páru vylíhla mláďata, samec se zklidnil a stal se z něj kontaktní pták. Chovatel při návštěvě webu Ararauna.cz ukazoval, jak samci nabízí pistácii přes otevřená dvířka do venkovní voliéry. „Samice je spíše bázlivější,“ říká Jiří Stejskal. Rodičovský pár se o mláďata stará vzorně a chovatel se minulý týden po testech DNA dozvěděl, že oba malí arové jsou samičky – ty jsou u arů kanind výrazně vzácnější a méně dostupné.

K TÉMATU: Hnízdní budky pro ary kanindy v přírodě slaví úspěch, letos v nich vyvedli devět mláďat

Jiří Stejskal se specializuje výhradně na chov arů. Kromě arů kanind chová a odchovává ary ararauny, ary malé, ary marakány a ary zelenokřídlé. V blízké době si plánuje pořídit ary horské a během příštího roku by chtěl chov rozšířit také o ary červenouché. Ara kaninda je nejvzácnějším a neojohroženějším druhem ary, který dosud žije ve volné přírodě. Pochází z Bolívie, kde žije posledních tři sta jedinců těchto papoušků. V zajetí jsou jich násobné počty, například ve Spojených státech se cena ary kanindy pohybuje ve stejné relaci jako u ary ararauny a tento druh je tam často chovaný jako domácí mazlíček. Ara kaninda je veden v CITES I a vztahuje se na něj povinná registrace.

Chovný samec ary kanindy u Jiřího Stejskala čeká na oříšek od chovatele (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Dvě mladé samičky ary kanindy v hnízdní budce u chovatele Jiřího Stejskala (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Detail jednoho mláděte u chovatele Jiřího Stejskala (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..