Hnízdní budky pro ary kanindy v přírodě slaví úspěch, letos v nich vyvedli devět mláďat

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožení arové kanindy, kteří se přirozeně vyskytují pouze v regionu Llanos de Moxos na severu Bolívie a ve volné přírodě jich zbývají necelé tři stovky, začínají přijímat umělé hnízdní budky, které jim vyvěšuje bolivijská organizace Armonia. Jenom za letošní hnízdní sezónu v nich arové kanindy odchovali devět mláďat, z toho jedna budka posloužila už druhé generaci papoušků. Informovala o tom mezinárodní organizace BirdLife International, jejíž bolivijskou pobočkou je právě Armonia. Vyvěšováním budek se ochránci přírody snaží eliminovat značný nedostatek hnízdních dutin pro vzácné ary.
Ara kaninda byl v osmdesátých letech minulého století málem vyhuben kvůli nelegálnímu odchytu. Od roku 1984, kdy Bolívie zakázala vývoz těchto ptáků, jeho stavy pozvolna stoupají. Velkým problémem je ale úbytek biotopu, v němž ara kaninda žije. Jde o rozsáhlé podmáčené louky s lesními ostrůvky. Místní zemědělci ale mokřady vysouší kvůli pastvinám pro dobytek a stromy kácí. Arové kanindy dávají přednost stromům s velkými hnízdními dutinami, ale 150 let intenzivního chovu dobytka vedlo k vykácení většiny lesů v oblasti. O zbylé musí arové bojovat s dalšími ptáky, z nichž někteří, jako například tukan obrovský, arům dokonce vybírají hnízda.

Od začátku projektu z budek vylétlo 71 mláďat

Od roku 2006 se organizace Armonia snaží rozšířit hnízdní příležitosti arů kanind vyvěšováním umělých budek. Na projektu se významně podílí i Loro Parque Fundación, Bird Endowement – Nido Adopito – El Beni-Factors a Mohammed bin Zayed Conservation Fund. Záchranný projekt je velmi úspěšný, za 11 let se arům podařilo v hnízdních budkách odchovat 71 mláďat. Jde o významné číslo vzhledem k tomu, že celková volně žijící populace má podle BirdLife International čítat 50 až 249 pohlavně dospělých ptáků. Letošní rekordní odchov devíti mláďat umocňuje i první hnízdění druhé generace papoušků v téže budce, kde byli ti samí ptáci odchováni před sedmi lety. Tehdejší mláďata se vrátila do své rodné budky, aby zde vyvedla vlastní potomky.

K TÉMATU: Bolívie hlásí objev nového hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

„Arové jsou inteligentní ptáci a své chování přebírají od rodičů. Jsme přesvědčeni o tom, že jakmile pár zahnízdí v umělé budce, potomci to od něj okoukají,“ říká Bennett Hennessyová, ředitelka pro rozvoj v organizaci Armonia. Ochránci se nyní snaží svůj projekt ještě rozšířit a zlepšit. V roce 2014 instalovali 67 budek v rezervaci Barba Azul, kde se zdržuje větší množství arů kanind, ale zatím zde nehnízdí. „Doufáme, že si tito inteligentní ptáci časem zvyknou na přítomnost umělých hnízdních dutin a začnou hnízdit i v této chráněné oblasti,“ říkají zástupci organizace Armonia. Letošní objev zcela nového hnízdiště arů kanind umožnil Armonii upravit další budky tak, aby arům více vyhovovaly: jsou vyšší a umístěné na izolovanějších stromech, aby splňovaly preference vzácných opeřenců.

Úvodní foto: Armonia / Aldan MacComick
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..