Hnízdní budky pro ary kanindy v přírodě slaví úspěch, letos v nich vyvedli devět mláďat

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožení arové kanindy, kteří se přirozeně vyskytují pouze v regionu Llanos de Moxos na severu Bolívie a ve volné přírodě jich zbývají necelé tři stovky, začínají přijímat umělé hnízdní budky, které jim vyvěšuje bolivijská organizace Armonia. Jenom za letošní hnízdní sezónu v nich arové kanindy odchovali devět mláďat, z toho jedna budka posloužila už druhé generaci papoušků. Informovala o tom mezinárodní organizace BirdLife International, jejíž bolivijskou pobočkou je právě Armonia. Vyvěšováním budek se ochránci přírody snaží eliminovat značný nedostatek hnízdních dutin pro vzácné ary.
Ara kaninda byl v osmdesátých letech minulého století málem vyhuben kvůli nelegálnímu odchytu. Od roku 1984, kdy Bolívie zakázala vývoz těchto ptáků, jeho stavy pozvolna stoupají. Velkým problémem je ale úbytek biotopu, v němž ara kaninda žije. Jde o rozsáhlé podmáčené louky s lesními ostrůvky. Místní zemědělci ale mokřady vysouší kvůli pastvinám pro dobytek a stromy kácí. Arové kanindy dávají přednost stromům s velkými hnízdními dutinami, ale 150 let intenzivního chovu dobytka vedlo k vykácení většiny lesů v oblasti. O zbylé musí arové bojovat s dalšími ptáky, z nichž někteří, jako například tukan obrovský, arům dokonce vybírají hnízda.

Od začátku projektu z budek vylétlo 71 mláďat

Od roku 2006 se organizace Armonia snaží rozšířit hnízdní příležitosti arů kanind vyvěšováním umělých budek. Na projektu se významně podílí i Loro Parque Fundación, Bird Endowement – Nido Adopito – El Beni-Factors a Mohammed bin Zayed Conservation Fund. Záchranný projekt je velmi úspěšný, za 11 let se arům podařilo v hnízdních budkách odchovat 71 mláďat. Jde o významné číslo vzhledem k tomu, že celková volně žijící populace má podle BirdLife International čítat 50 až 249 pohlavně dospělých ptáků. Letošní rekordní odchov devíti mláďat umocňuje i první hnízdění druhé generace papoušků v téže budce, kde byli ti samí ptáci odchováni před sedmi lety. Tehdejší mláďata se vrátila do své rodné budky, aby zde vyvedla vlastní potomky.

K TÉMATU: Bolívie hlásí objev nového hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

„Arové jsou inteligentní ptáci a své chování přebírají od rodičů. Jsme přesvědčeni o tom, že jakmile pár zahnízdí v umělé budce, potomci to od něj okoukají,“ říká Bennett Hennessyová, ředitelka pro rozvoj v organizaci Armonia. Ochránci se nyní snaží svůj projekt ještě rozšířit a zlepšit. V roce 2014 instalovali 67 budek v rezervaci Barba Azul, kde se zdržuje větší množství arů kanind, ale zatím zde nehnízdí. „Doufáme, že si tito inteligentní ptáci časem zvyknou na přítomnost umělých hnízdních dutin a začnou hnízdit i v této chráněné oblasti,“ říkají zástupci organizace Armonia. Letošní objev zcela nového hnízdiště arů kanind umožnil Armonii upravit další budky tak, aby arům více vyhovovaly: jsou vyšší a umístěné na izolovanějších stromech, aby splňovaly preference vzácných opeřenců.

Úvodní foto: Armonia / Aldan MacComick
Předchozí článek

Časopis Papoušci je bez šéfredaktora. Ladislav Žoha na žádost vydavatele odchází

Dálší článek

Rybář shání papouščí peří na výrobu speciálních mušek na chytání lososů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější