Bolívie hlásí objev nového hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

UVNITŘ VIDEO – Překvapivý nález oznámila bolivijská ochranářská organizace Armonia. Ornitologická expedice objevila v lesních ostrovech severozápadně od rezervace Barba Azul nová hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind, nejvzácnějšího druhu ary, který se dosud vyskytuje ve volné přírodě. Podle odhadů čítá divoká populace tohoto druhu 50 až 249 pohlavně dospělých ptáků, i s mladými jedinci jich nemá být více než 300. Na nová hnízdiště ochranáře navedlo víc než rok staré pozorování 15 hřadujících ptáků severně od rezervace Barba Azul, která byla dosud jediným známým shromaždištěm arů kanind.
Tehdejší výpravu vedl Gustavo Sánchez Ávila, manažer záchranného programu ary kanindy a podporovala ji nadace Loro Parque Fundación. Ochranářská organizace Armonia navázala letos v únoru další expedicí, na které se podílel i American Bird Conservancy a zoologická zahrada Cincinnati. Vedení se ujal správce rezervace Barba Azul Tjalle Boorsma. Vzhledem k tomu, že výprava probíhala v období dešťů, a celý region, v němž se arové kanindy vyskytují, se nachází na podmáčených lukách, museli se ochránci přepravovat výhradně na koních. Takto urazili 130 km a dostali se hluboko do zatopeného území „nikoho“.

Kanindy upřednostňují dva druhy palem

V místech, kam se většinou ornitologové nedostanou, účastníci expedice objevili čtyři hnízda arů kanind. Ještě předtím pozorovali ary kanindy na lesních ostrovech tvořených palmami Motacú, jejichž plody se arové živí. „V této oblasti jsme zaregistrovali značný počet arů araraun, ale k našemu překvapení lesní ostrov nejprve nejevil žádné známky přítomnosti arů kanind,“ popsal pro web BirdLife.com vedoucí expedice Tjalle Boorsma. „Průlom nastal ve chvíli, kdy jsme spatřili dvojici arů kanind, jak leze po palmě maurícii přerostlé. Tento objev dal celé expedici nový impuls,“ uvedl Boorsma.

K TÉMATU: Bolivijská vláda vyhlásila novou velkou rezervaci pro ary kanindy

Přístup k palmě byl velmi obtížný, protože její okolí bylo zaplaveno vodou z nedávných dešťů. Tato přirozená přírodní bariéra zřejmě byla i důvodem, proč arové zvolili zrovna tento strom pro vytvoření hnízdní dutiny. Potvrdit jejich hnízdění také nebylo jednoduché. Tjalle Boorsma strávil šest hodin zamaskovaný pod palmou, než se opatrní papoušci vrátili. Teprve poté bylo možné s jistotou říci, že pár dutinu používá pro hnízdění. Druhé hnízdo ochránci objevili později v další odumřelé palmě. Další dvě hnízda expedice postupně našla na palmách Acrocomia aculeata.

Ochránci natočili hnízdící ary dronem

„Nalezení hnízd v těchto dvou druzích palem nám doplnilo vědomosti, které nám dosud chyběly. Nyní konečně víme, že ara kaninda preferuje pro hnízdění maurícii přerostlou a Acrocomia aculeata a že uschlé stromy jim na svých špičkách vytvářejí vynikající pozorovací místo, odkud mohou sledovat své okolí,“ uvedl Tjalle Boorsma. Ochránci sebou měli i speciální drony a jakmile se ujistili, že jimi papoušky neruší, použili je k natočení krátkého videa s hnízdícími ary kanindami. U jednoho přístupnějšího hnízda bylo možné provést fyzickou kontrolu. Zajímavé je, že hnízda v palmách Acrocomia aculeata byla umístěna asi 50 metrů od obydlené farmy a ptákům nijak nevadila přítomnosti člověka ani hospodářských zvířat.

ČTĚTE TAKÉ: Umělé peří chrání ary kanindy. Jedna indiánská čelenka by jinak stála život 15 papoušků

Hnízda byla podle Boorsma rozptýlena ve vzdálenosti deseti až dvanácti kilometrů od sebe a nacházela se na pohodlný dolet od rezervace Barba Azul. „V tuto chvíli by bylo předčasné spekulovat, zda ptáci objevení během expedice pocházejí ze stejné skupiny, která se stěhuje do rezervace Barba Azul během období sucha, nebo zda tvoří samostatnou populaci,“ dodává Boorsma. Expedice se má v těchto dnech do nových hnízdišť arů kanind vrátit. Poveze sebou i malé GPS lokátory, které chce nasadit divokým arům kanindám, aby ochránci mohli vysledovat jejich pohyb v regionu. Kanindám se poslední dobou v přírodě daří, v rezervaci Barba Azul bylo nedávno pozorováno rekordních 118 ptáků.

Úvodní foto: Armonia / Tjalle Boorsma
Předchozí článek

Indičtí farmáři řeší problém se zdrogovanými papoušky. Alexandři létají na nezralý mák

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 31. března až 2. dubna 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější