Indičtí farmáři řeší problém se zdrogovanými papoušky. Alexandři létají na nezralý mák

UVNITŘ VIDEO – Nečekaný problém musí řešit farmáři poblíž indického města Chittorgarh. Na jejich maková pole se začali slétat papoušci alexandři malí a vyjídat z makovic nezralý mák. V opiovém opojení pak posedávají na okolních stromech a hodiny nejsou schopni pohybu, takže jsou snadným terčem dravců. Proti náletům alexandrů nic nepomáhá. Farmáři se je snažili plašit petardami, ale nebylo to nic platné. „Jakmile se nažerou, sednou si na stromy a spí tam celé hodiny. Někteří z nich předtím divoce krouží a dělají vylomeniny před tím, než spadnou ze stromu v důsledku předávkování opiem,“ řekl webu Odisha360.com farmář Kishore Kumar Dhaker.

Nikdo zatím nedokázal odpovědět na otázku, jak papoušci přišli na chuť nezralému máku, ale na makové pole u Chittorgarhu létají již od roku 2015. Letos podnikají podobné nálety i na pole u čtyřicet kilometrů vzdáleného města Neemuch. Farmáři jsou z jejich počínání zoufalí, protože přicházejí i o značnou část výdělku. Indická vláda totiž od zemědělců každoročně odebírá předem dohodnuté množství opia pro lékařské účely a škody napáchané papoušky znamenají ztráty z jistého výdělku. Podle farmáře Sobharama Rathoda z Neemuchu může jít až o deset procent úrody ročně.

Papoušci jsou chytří, na pole přilétají mlčky

Kromě petard zkoušeli zemědělci alexandry plašit bušením na plechové sudy a házením kamení, ale ani s těmito metodami nepochodili. Farmář Kishore Kumar Dhaker novinářům přiblížil, že alexandři při hromadných náletech na maková pole nevydávají žádný zvuk, aby nepřilákali lidi. Naopak jakmile mají po „hostině“, rychle ztrácí na obezřetnosti a s hlasitým křikem se rozlétají na okolní stromy. Nejeden z nich pak spadne ve smrtelné křeči na zem, protože se předávkoval opiem. „Snažili jsme se všemožnými triky tyto ptáky udržet na uzdě, ale tihle ptačí narkomané se neustále vrací, i když riskují vlastní život,“ konstatuje Kishore Kumar Dhaker.

K TÉMATU: Indické úřady zadržely muže, který doma dokrmoval 156 mláďat alexandrů velkých z přírody

Alexandr malý je v Indii chráněným živočichem, takže odstřel v tomto případě není možný. Problém tak může přerůst do ještě větších rozměrů, protože papoušci se navzájem inspirují a další hejna alexandrů se mohou zaměřit na maková pole v jiných lokalitách. Jakmile ale škody přesáhnou regionální úroveň, zřejmě by zasáhla sama indická vláda, která by pocítila pokles dodávek opia do zdravotnických zařízení. Státní příspěvky na plašení papoušků nebo náhrady prokázaných škod by mohly tento problém alespoň na čas zažehnat.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JayDalal5

Předchozí článek

Papoušek noční objeven v západní Austrálii, 2 000 km od dosud známých populací

Dálší článek

Bolívie hlásí objev nového hnízdiště kriticky ohrožených arů kanind

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější