Papoušek noční objeven v západní Austrálii, 2 000 km od dosud známých populací

UVNITŘ VIDEO – Nečekaný objev ohlásila skupinka ornitologů ze západní Austrálie. Při birdwatchingu poblíž města Broomle se jim podařilo vyfotografovat papouška nočního, tajemného ptáka, který byl do roku 2014 považován za vyhynulého a veškeré dosud známé populace žijí dva tisíce kilometrů východněji v západním Queenslandu. „Žil jsem v domnění, že tento pták vyhynul a nečekal jsem, že ho někdy v životě spatřím,“ popsal australskému zpravodajskému webu ABC News Adrian Boyle, jeden ze čtyř účastníků šťastné výpravy, které se podařilo nejprve papoušky zaslechnout v noci a poté jednoho ve dne vyplašit a vyfotografovat.
První pozorování po 100 letech

Ornitolog podle svých slov pouze věděl, že papoušek noční je malý pták zelenožlutého zbarvení, který žil v pouštních oblastech s porostem travin Spinifex. Skupinka přátel se vydala tábořit do míst, která jsou vhodným biotopem pro tento druh nočního ptáka a poslouchali noční zvuky. „Tu noc, než jsme zaslechli běžné druhy ptáků, zaznělo něco velmi neobvyklého. Nemohli jsme kvůli tomu usnout a stále si kladli otázku, co to mohlo být?“ líčí Nigel Jackett z broomské ptačí stanice. „Šlo o pět nebo šest ptáků, kteří se ozývali okolo nás, ale nevěděli jsme, co to je zač. Lokalita ale byla vhodná a tak jsme začali nabývat přesvědčení, že jde o papoušky noční.“

Na druhý den se šli ornitologové projít po okolí a pod jedním z nich „vybuchl“ trs trávy. Z porostu vylétl nenápadný pták, kterého se dalšímu členovi výpravy Bruce Greatwichovi podařilo vyfotografovat. Nebylo pochyb o tom, že jde o papouška nočního. Jde o první pozorování tohoto ptáka v západní Austrálii po téměř sto letech. Spatřit papouška nočního je přitom nesmírně těžké, o čemž svědčí i fakt, že jej zatím na vlastní oči neviděl ani předseda Záchranného týmu papouška nočního Allan Burbidge. „Ne že bych se nesnažil,“ říká Burbridge, „ale je to druh, který dá se jen velmi těžko odhalit.“

Další naděje je ve středním Queenslandu

Jak už název napovídá, papoušek noční je aktivní především v noci a o jeho denních aktivitách se toho donedávna příliš mnoho nevědělo. „Proto jsme ani nevěděli, na co se máme soustředit a kam se dívat,“ uvedl Allan Burbidge. I když je pravděpodobné, že se postupně podaří objevit další populace papoušků nočních po celém vyprahlém vnitrozemí Austrálie, tento konkrétní objev vědce a ornitology přesvědčil o tom, že papoušek noční může žít v jakýchkoli oblastech, jež nejsou dotčeny člověkem. „Fotografie znamená absolutní jistotu, že jde o papouška nočního. Doufejme, že na to budou slyšet orgány ochrany přírody,“ uvedl Burbidge.

Ornitology nyní čeká těžký úkol zmapovat, kde všude v západní Austrálii se papoušci noční vyskytují a vyvinout tlak na úřady, aby tyto oblasti prohlásily za chráněná území. Podobné snahy mají i ochránci přírody ve středním Queenslandu, kteří jsou přesvědčeni o tom, že několik dní před objevem papouška nočního v západní Austrálii slyšeli několik těchto ptáků v centrální části západního Queenslandu. Ta je poměrně vzdálena od rezervace Pullen Pullen v západním Queenslandu, kde byli papoušci noční objeveni v roce 2014 a poprvé tak bylo vyvráceno tvrzení o jejich vyhynutí. Zástupci Queenslandských parků a ochrany přírody a organizace Australian Wildlife Conservancy tvrdí, že papoušky noční zaslechli v národním parku Goneaway západně od Longreach.

Bude jich více, věří ministr životního prostředí

Australský ministr životního prostředí Steven Miles je podle svých slov přesvědčen o tom, že v následujících měsících dojde k dalším objevům tohoto vzácného ptáka. „Nejnovější terénní průzkum pod vedením Johna Younga proběhl letos v únoru,“ uvedl ministr pro deník Courier Mail. „Je potřeba získat více důkazů pro určení potenciálního rozsahu populace papouška nočního, ale tyto počáteční zprávy jsou důvodem k očekávání,“ dodal. John Young stál za objevem papouška nočního v roce 2014, díky němu se svět dozvěděl, že tento pták nevyhynul. Ornitolog papouška nočního nejen vyfotografoval, ale i natočil a získal jeho peří pro rozbor DNA a porovnání s peřím z kožek papoušků nočních v muzejních sbírkách.

„Je to další vzrušující kapitola příběhu papouška nočního, kdy každý nový objev dává naději, že papoušek noční může být ve skutečnosti spíše neodhalitelný než ohrožený,“ říká výkonný ředitel organizace Australian Wildlife Conservancy Atticus Fleming. Expedice, která hledá papoušky noční v národním parku Goneaway, se pohybuje pěšky nebo na čtyřkolce za extrémních tepelných podmínek. Omezený přístup do oblasti je považován za výhodu a možnost, která by mohla hrát ve prospěch výskytu papoušků nočních v národním parku Goneaway. Je velmi pravděpodobné, že celková divoká populace čítá více než 50 až 249 pohlavně dospělých jedinců, jak tvrdí organizace BirdLife International.

Úvodní foto: John Young
Předchozí článek

Záchrana nohy mláděte a registrace žaků CITES. Papouškářské setkání v Bohdanči přilákalo 60 účastníků

Dálší článek

Indičtí farmáři řeší problém se zdrogovanými papoušky. Alexandři létají na nezralý mák

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější