Indické úřady zadržely muže, který doma dokrmoval 156 mláďat alexandrů velkých z přírody

UVNITŘ VIDEO – Ve vazbě skončil padesátiletý pašerák papoušků z indického města Čennaí poté, co u něj policisté při domovní prohlídce nalezli 156 mláďat alexandrů velkých. Papoušci pocházeli z volné přírody, konkrétně z lokality Andhra Pradesh, kde je pachatel vybral z hnízd. Indie chrání původní druhy papoušků přísným zákonem, pašeráci obvykle končí na několik měsíců za mřížemi a musí zaplatit tučnou pokutu. V tomto případě ovšem byla ruka zákona krátká, muž byl díky politickým konexím velmi brzy propuštěn na kauci a je vyšetřován na svobodě, informoval deník The Times od India.
Dobrovolníci je dokrmují dvakrát denně

Zabavená mláďata skončila v záchranné stanici pro volně žijící živočichy ve Velacherry, kde se o ně stará deset dobrovolníků. Společně s dalšími zajištěnými papoušky jde o 184 mláďat, která vyžadují dvakrát denně dokrmování kaší. „Když jsme provedli šetření a zadrželi pachatele, začali jsme mít strach o mláďata. Zavolali jsme tedy jednomu nadšenci, který se stará o zraněná zvířata, zda by nám nemohl pomoci. Přijel s asi deseti pomocníky, kteří hned od následujícího dne začali papoušky pravidelně krmit,“ popsal listu The Times of India inspektor životního prostředí Murugesan.

K TÉMATU: V Indii se pět tisíc rodin živí odchytem a prodejem ptáků. Polovinu úlovků tvoří papoušci

Sám ekologický aktivista novinářům řekl, že sehnat pomocníky nebylo vůbec těžké, protože žádost od rangerů přišla v době, kdy v oblasti probíhaly svátky. „Nejprve jsme rozdělili ptáky podle stáří a velikosti. Bylo tam asi 30 mláďat, která nevyžadovala ruční krmení. Ty jsme tedy drželi oddělené od ostatních. Ostatní jsme rozdělili do skupin po patnácti. Poté jsme požádali organizaci Avian Reptile Rehabilitation Trust z Bengaluru, aby nás naučila, jak je máme správně krmit,“ uvedl ochránce. Mezi dobrovolníky, kteří se ujali starosti o mláďata, byl i desetiletý Navya Karthik. Reportérům se svěřil, že miluje zvířata – nejen ptáky, ale i plazy.

Vznikne vypouštěcí voliéra v národním parku?

„Původně jsem chtěl být veterinářem, ale teď mám ambici stát se lesním strážníkem,“ prozradil Navya indickému listu. Záchranná stanice nyní usiluje o stavbu dočasné voliéry v národním parku Guindy nebo v lesích oblasti Nanmangalam, kde by si zachránění alexandři velcí pomalu zvykali na okolní divočinu a později byli vypuštěni zpět do volné přírody. „Takové zařízení by pomohlo omezit kontakt zachráněných ptáků s lidmi, aby vůči nim nebyli moc důvěřiví a nebyli na nich závislí,“ uvedl šéf záchranné stanice. Ochránci ale nyní řeší, kde vzít na výrobu takové voliéry peníze a jak financovat provoz takového zařízení.

ČTĚTE TAKÉ: Vesničané v Indii zachraňovali stovky papoušků uvězněné v listoví spadlého stromu

Alexandr velký je největším druhem papouška, který se přirozeně vyskytuje v Indii. Mláďata vybraná z hnízd se velmi často objevují na černých trzích s ptactvem, kde jsou nabízena za částku okolo 2 500 rupií (v přepočtu necelých tisíc korun). V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je alexandr velký veden jako „potenciálně ohrožený“, zejména kvůli vybírání mláďat z hnízd a ničení hnízdních biotopů. Zatímco v Indii jde stále ještě o poměrně častý druh ptáka, v Kambodži byl téměř vyhuben. Důvodem je především černý trh s mláďaty, která jsou prodávána jako domácí mazlíčci.

Úvodní foto: ANI News
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..