UVNITŘ VIDEO – Vzácné papoušky žlutoramenné, kteří ve své domovině v severní Austrálii hnízdí v termitištích, odchoval největší papouščí park na světě – Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Prostřednictvím webu ParrotsDailyNews.com o tom informoval Rafael Zamora Padrón z nadace Loro Parque Fundación. Parku se podařilo odchovat dvě mláďata ve speciální budce s termopodložkou, která uvnitř udržovala vyšší teplotu. Papoušci žlutoramenní jsou totiž z přírody zvyklí ponechávat ještě holá mláďata samotná v hnízdě,
zatímco oba rodiče shání potravu.
V přírodě mláďatům dodává potřebné teplo termitiště, v zajetí jim musí pomoci chovatel prostřednictvím speciálně upravených hnízdních budek s nastavitelnou termoregulací. Loro Parque choval tento druh papoušků již dříve, od původního páru se mu ale nedařilo odchovat mláďata. „Všechny pokusy byly marné, samice byla příliš stará a my jsme nedokázali najít správnou cestu, jak tento druh rozmnožit,“ popsal Zamora Padrón. Park si proto pořídil tři nové páry papoušků žlutoramenných od soukromého chovatele z Německa. „Díky radám a zkušenostem tohoto chovatele a týmové práci našich kurátorů a techniků se nám podařilo odchovat dvě mláďata,“ říká Zamora Padrón.
Daří se je odchovávat i v Česku
Papoušci žlutoramenní hnízdí v době, kdy v Evropě začíná zima. Na Nový rok tak už obě mláďata létala společně s rodiči ve voliéře. Příprava na hnízdní sezónu začínala v létě, kdy Loro Parque obohatil těmto ptákům krmnou dávku, která se skládala ze směsi drobných semen a vybraného druhu hmyzu a zeleného krmiva. „Snažili jsme je udržovat ve formě a zároveň jsme je chtěli povzbudit k návštěvě hnízdní budky,“ líčí Zamora Padrón. Speciální budku pro papoušky žlutoramenné připravil veterinář Pau Puigcerver, který ji vybavit termální výplní a termostatem pro případ poklesu teploty v zimním období.
K TÉMATU: Australská vláda vykoupila pozemky pro ochranu papouška žlutoramenného
Na ostrově Tenerife se i v zimě drží teploty těsně pod 20 stupni, papoušci žlutoramenní ale pro úspěšné vyhnízdění vyžadují v budce teplotu nad 20 stupňů. Umělé vyhřívání tedy nahradilo teplo, které by mláďatům jinak poskytla sedící samice nebo termitiště, v nichž tito ptáci v přírodě hnízdí. Stejným způsobem pomáhá v hnízdním období svým papouškům žlutoramenným i česko-rakouský chovatel Karl Hansal z Šanova od Znojma. I jemu se daří tento druh pravidelně rozmnožovat. Jeho úspěchy jsou unikátní nejen v České republice, ale i v celé střední a východní Evropě. Pro představu: podle centrálního Registru CITES je v Česku evidováno jen deset jedinců papouška žlutoramenného.
Úvodní foto: Loro Parque Fundación
1 Comments
Papoušek žlutoramenný Psephotus dissimilis nepodléhá registraci CITES