Statistika CITES: Loni v Česku přibylo přes sto amazoňanů velkých a kubánských

Amazoňanů velkých (vlevo) je v Česku již více než amazoňanů kubánských (vpravo), vyplývá ze statistiky CITES (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

UVNITŘ TABULKA – Výrazný nárůst počtu amazoňanů velkých a kubánských mezi českými chovateli zaznamenal za loňský rok celostátní Registr CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí. Amazoňanů velkých oproti roku 2015 přibylo 150 a ke konci roku 2016 jich bylo v Česku evidovaných 980, amazoňanů kubánských bylo registrováno 161 a celkově jich bylo 1 121. Nejde však o absolutně všechny papoušky těchto druhů v České republice, centrální Registr CITES totiž existuje až od roku 2004. Aktuální statistiku serveru Ararauna.cz poskytl Ondřej Klouček z oddělení mezinárodních úmluv odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí.
Čeští chovatelé loni také výrazně odchovávali a dováželi amazoňany žlutokrké. Oproti roku 2015 jich v českých voliérách přibylo 54 na celkový počet 259. Dařilo se i amazoňanům zelenolícím: v Registru CITES je 25 nově evidovaných ptáků, celkem pak 161. Amazoňanů fialovotemenných přibylo 24 a celkově jich je v Česku již 208. Čeští chovatelé také odchovávali a kupovali dražší a vzácnější druhy amazoňanů. Například amazoňanů nádherných loni přibylo 14 na celkových 140, amazoňanů rudookých rovněž 14 (ke konci roku 2016 jich bylo v Česku 146) a amazoňanů rudoocasých dokonce 17 (celkový počet 104).

Za rok přibylo 14 arů hyacintových

Výrazně menší přírůstky zaznamenal Registr CITES u amazoňanů vínorudých a tukumanských. První jmenovaný druh si připsal pět nových registrací (celkem jich bylo ke konci loňského roku 491), druhý pouhé tři (na celkový počet 36 jedinců). Amazoňanů žlutoramenných dokonce meziročně ubylo, a to o čtyři na 48 jedinců. Naopak poměrně dost přibylo amazónků červenohlavých. Na to, kolik těchto ptáků je v České republice, znamená meziroční nárůst o devět jedinců na 43 překvapivé číslo. Stejně jako zpomalení nárůstu počtu registrovaných aratingů žlutých, jichž za celý loňský rok přibylo pouze šest na aktuální počet 221. Oproti prvnímu čtvrtletí 2016 dokonce těchto ptáků v českých chovech ubylo.

DATA ZA ROK 2015: Statistika CITES: Loni v Česku přibylo 25 arů hyacintových, 56 aratingů žlutých a 16 kakaduů palmových

Z arů loni v Registru CITES přibylo nejvíce arů marakán, arů arakang a překvapivě i arů hyacintových. Marakány si meziročně polepšily o 37 jedinců na celkový počet 391, arakang přibylo 19 na hodnotu 472 exemplářů a arů hyacintových bylo nově registrováno 14 (celkově od roku 2004 již 152). Po třech nových registracích zaznamenalo ministerstvo životního prostředí u arů červenouchých (nyní 169 exemplářů) a arů zelených (aktuálně 50 jedinců). Žádné změny nenastaly u arů kobaltových, pražská zoologická zahrada jich stále chová pět. Naopak u tří druhů arů došlo k meziročním poklesům: u arů kaninda (o šest jedinců na 108), arů vojenských (o dva na 221) a arů horských (o jednoho na 148).

Zdroj: Registr CITES, Ministerstvo životního prostředí

Úspěšný rok u papoušků chocholatých

Spíše nepatrné změny nastaly u počtu povinně registrovaných druhů papoušků kakadu. Nejvíce přibylo kakadu žlutolících, a to 17 na hodnotu 265 jedinců. V Česku je též sedm nově registrovaných kakadu moluckých, celkem od roku 2004 již 177. Po dvou nových registracích mají kakadu palmoví a filipínští. Palmových kakadu bylo v Česku ke konci loňského roku 68, nejvzácnějších kakadu filipínských pak 12. O tři jedince více než ke konci roku 2015 obsahuje Registr CITES i u kakadu Goffinova. Těch je nyní v Česku 59. Výrazný nárůst byl naopak patrný u papoušků chocholatých, jichž loni přibylo 19 na celkový počet 171.

MINULÉ POLOLETÍ: Nová statistika CITES v Česku: arů hyacintových je už více než arů horských

O osm více než v roce 2015 loni evidoval Registr CITES také pyrurů modrobradých (nyní 185 jedinců). Naopak výrazného poklesu u tak již dost málo početné populace v zajetí se dočkali papoušci žlutoramenní. Loni jich v Česku ubylo šest, ke konci roku 2016 jich bylo mezi českými chovateli pouhých deset. Četnější příbuzný papoušek žlutokřídlý nezaznamenal žádnou změnu, v Česku je stále registrováno 13 jedinců tohoto druhu. Bez meziročních změn zůstává i počet registrovaných amazoňanů ohnivých. Od roku 2004 vede celostátní Registr CITES jediného ptáka, byť jediný chovatel tohoto druhu u nás vlastní několik párů. Ty však získal ještě před rokem 2004.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Jižní Čechy mají druhé ohnisko ptačí chřipky u Vodňan, jsou v něm i papoušci

Dálší článek

Indické úřady zadržely muže, který doma dokrmoval 156 mláďat alexandrů velkých z přírody

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější