Jižní Čechy mají druhé ohnisko ptačí chřipky u Vodňan, jsou v něm i papoušci

AKTUALIZOVÁNO – Druhé jihočeské a celkově sedmé ohnisko ptačí chřipky v České republice potvrdila v pondělí podvečer Státní veterinární správa (SVS) v Libějovicích u Vodňan v okresu Strakonice. Nákaza byla prokázána v soukromém malochovu drůbeže a vodních ptáků. „V malochovu v Libějovicích se nachází celkem 130 ptáků (nosnice, vodní drůbež, holubi a papoušci). Pro malochov byla vydána předběžná opatření (zákaz přesunů, opatření biologické bezpečnosti atd.). Usmrcení drůbeže v Libějovicích proběhne 17. ledna,“ sdělila SVS. Uhynulé ptáky zde veterináři odebírali již v neděli 15. ledna.
Libějovice jsou letošním druhým případem, kdy se přímo v ohnisku nákazy vyskytuje chov papoušků. Stalo se tak již ve středočeských Lázních Toušeň, kde středočeští hasiči při zásahu zlikvidovali kompletní ptačí farmu včetně pěti agapornisů fišeri. Ředitel Krajské veterinární správy (KVS) Jihočeského kraje František Kouba pro zpravodajský server Novinky.cz v pondělí večer uvedl, že utrácení v Libějovicích by se mělo týkat drůbeže (celkem 80 kusů). V případě papoušků a holubů k usmrcení zvířat dojít nemusí. „Majitel může požádat o výjimku. KVS na základě analýzy rizika může vyhovět žádosti,“ řekl Kouba serveru Ararauna.cz. Na webu SVS se později objevila informace, že utracena byla skutečně jen drůbež, a to 51 slepic a 35 kusů vodní drůbeže. Naopak 20 okrasných holubů a čtyři papoušky veterináři nechali žít. Podle Kouby šlo o dva papoušky královské a dva papoušky červenokřídlé.

Vodňanské kuře v ohrožení

Druhé jihočeské ohnisko ptačí chřipky ohrožuje i výrobnu společnosti Vodňanská drůbež, jež patří do konglomerátu firem vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Provozovna se totiž nachází v tříkilometrovém ochranném pásmu od Libějovic. Pokud KVS přistoupí ke stejným omezením jako v jiných ochranných pásmech, nebude možné jakkoli převážet drůbeží maso z Vodňan bez předchozího souhlasu veterinářů. První ohnisko ptačí chřipky na jihu Čech bylo prokázáno v pátek 13. ledna večer v Chotčinách, okres Tábor. Jihočeská KVS nechala v tamním malochovu vybít padesát kusů drůbeže.

K TÉMATU: Ptačí chřipka už je v Praze i Olomouci. Jak ochránit opeřené mazlíčky v domácnosti?

Pět předchozích ohnisek ptačí chřipky na nacházelo v Moravském Krumlově, Ivančicích, Letkovicích a Brodu nad Dyjí na jižní Moravě a v Lázních Toušeň u Prahy. Další ohnisko, jehož ochranné pásmo a pásmo dozoru zasahuje na území východních Čech, se nachází v Polsku v obci Kudowa-Zdrój asi jeden kilometr od českých hranic. Ptačí chřipka byla prokázána také u uhynulých labutí nalezených v centru Olomouce a Prahy. Zatímco v Olomouci platí kilometr od nálezu labutě kontrolní pásmo, v Praze tamní Městská veterinární správa nepřijala žádná mimořádná opatření.

Úvodní foto: GŘ HZS ČR
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..