Portoriko letos může vypustit do volné přírody rekordních 130 amazoňanů portorických

UVNITŘ VIDEO – Ještě před čtyřiceti lety jich ve volné přírodě žilo pouhých třináct, letos portoričtí ochránci přírody plánují vypustit do ostrovního pralesa desetinásobně vyšší počet kriticky ohrožených amazoňanů portorických. Celkem 130 ptáků může posílit asi dvě stovky volně žijících amazoňanů, kteří patří mezi nejvzácnější papoušky světa. V dokumentárním filmu „Viva Puerto Rico“, který je speciální epizodou pořadu Nature britské televize BBC, to uvedl biolog a ošetřovatel těchto papoušků Jafet Vélez-Valentin, který se podílí na záchranném projektu amazoňanů portorických od jeho zahájení v sedmdesátých letech minulého století.
„Když jsme začínali pracovat na jejich záchraně, žilo posledních třináct amazoňanů portorických,“ říká v dokumentu Jafet Vélez-Valentin. „Nevěděli jsme, jak jednotlivé ptáky pojmenovat, abychom je rozlišili ve snaze vytvořit z nich chovné páry. Jeden z vědců navrhl, abychom použili různé značky piva. Než jsme se nadáli, měli jsme papoušky pojmenované Corona, Corona Light, Medalla, Coors Light, ale i podle peruánského piva Cusqueña. A do papouška jménem Cusqueña se zamiloval amazoňan Heineken,“ vzpomíná Vélez-Valentin. Dnes společně s ptáky, kteří jsou chováni v zajetí, čítá celosvětová populace amazoňanů portorických již 600 jedinců a jejich počet neustále stoupá.

Projekt má pomoci i vyhynulým vránám havajským

Speciální chovná zařízení pro amazoňany portorické se nachází v národních parcích Rio Abajo a El Yunque, kde jsou také velké proletové voliéry, v nichž se odchovaní amazoňané učí životu ve volnosti před samotným vypuštěním do přírody. Získávají zkušenosti, jak uprchnout před dravci, ošetřovatelé jim nabízí pouze takové krmivo, s nímž se setkají ve volné přírodě a ptáci postupně získávají kondici potřebnou pro samostatný život ve volnosti. V dokumentu „Viva Puerto Rico“ je přímo zobrazeno vypouštění jednoho z největších hejn amazoňanů portorických odchovaných v zajetí do volné přírody. Jde o 24 ptáků, kteří po vypuštění do národního parku El Yunque posílili divokou populaci zhruba o deset procent.

K TÉMATU: Amazoňan portorický už brzy nebude kriticky ohrožený, věří ochránci. Vypustili dalších 16 ptáků do přírody

„Když přemýšlím o počtech papoušků, které vypouštíme do volné přírody, jsem hrdý na to, že mohu být součástí tohoto týmu,“ říká Jafet Vélez-Valentin. „Návrat amazoňanů portorických představuje schopnost Portorikánců postavit tváří v tvář nepřízni osudu,“ dodává. Úspěšným projektem na záchranu amazoňanů portorických se chtějí inspirovat ochránci přírody na Havaji, kteří chtějí do volné přírody vrátit vyhynulou vránu havajskou. Poslední přirozeně žijící jedinci této vrány vymizeli v roce 2002. V zajetí nyní žije okolo stovky těchto ptáků, z toho asi čtyři desítky tvoří chovní páry. V letech 1993 až 1999 bylo na Havaji vypuštěno 27 vran odchovaných v zajetí, ale 21 jich uhynulo a zbývajících šest bylo opět odchyceno.

Úvodní foto: George Woodcock/BBC/Windfall Films
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!