Obyvatele Singapuru překvapil pár lorikulů korunkatých, který zahnízdil na rušné ulici

UVNITŘ VIDEO – Davy zvědavců, amatérských i profesionálních fotografů přitáhl pár lorikulů korunkatých, který zahnízdil přímo na rušné ulici v Singapuru, v dutině stromu na chodníku. Hnízdění je o to překvapivější, že tento pták se vyskytuje v městském prostředí jen velmi zřídka. Obvykle se zdržuje v korunách vysokých stromů, takže je těžké ho vůbec spatřit. V Singapuru však zahnízdil dva a půl metru nad zemí v opuštěné dutině stromu vysazeného podél silnice. Pár dutinu obsadil v průběhu března a v polovině dubna úspěšně vyvedl jedno mládě.
Obyvatelé města si papoušků všimli koncem března a rázem se z nich staly mediální hvězdy. Lorikulové korunkatí nejsou příliš velcí papoušci, i s ocasem měří jen něco přes deset centimetrů, jsou však velmi pestře zbarveni. Převažuje brčálově zelená, kostřec a vrchní část ocasu jsou krvavě červené, stejně jako brada samečka. Na temeni mají sameček i samička jasnou modrou skvrnu. Samička je celkově bledší a méně nápadná. Kromě přírodních stanovišť v Singapuru se tito lorikulové vyskytují i v jižním Thajsku, Malajsii a Indonésii. Jsou to velmi rychlí papoušci, kteří velmi rádi visí hlavou dolů a dokonce takto i spí.

Vrátí se příští rok? ptají se jejich příznivci

Kvůli neobvyklé spací poloze se lorikulům také přezdívá netopýří papoušci. Jsou tak drobní, že nejsou schopni svými zobáky vytvořit hnízdní dutiny a musí se spoléhat na opuštěná hnízda jiných ptáků, což byl i případ papoušků, kteří zahnízdili na singapurské ulici. Fotografové zachytili pravidelné krmení mláděte i jeho první let a opuštění hnízda. I přes to, že si rodičovský pár vybral k hnízdění frekventované místo mezi tržištěm Pek Kio a Food Centrem, mláděti se nic nestalo a dospělí ho úspěšně vyvedli. Jakmile ptáče opustí hnízdo, rodina lorikulů se do něj už nevrací.

K TÉMATU: Kriticky ohrožení kakadu žlutolící mají záložní populaci v Hongkongu. Hnízdí mezi mrakodrapy

Pravidelní i příležitostní pozorovatelé hnízdících lorikulů doufají, že pár obsadí stejnou hnízdní dutinu i v příštím roce. „Bude ale záležet na tom, jak pohodlně se budou na tomto místě cítit – což bude asi těžké rozhodování, když přitahovali tak velkou pozornost různých paparazzi, kteří je fotografovali ze vzdálenosti pouhých několika metrů,“ konstatuje singapurský zpravodajský server Mothership.sg, který o neobvyklém hnízdění informoval jako první. Lorikuly konrunkaté chová a odchovává i několik českých chovatelů. V celé České republice ale není více než okolo dvacítky ptáků a jejich odchovy jsou obtížné.

Úvodní foto: YouTube.com / Li Er Lee
Předchozí článek

Portoriko letos může vypustit do volné přírody rekordních 130 amazoňanů portorických

Dálší článek

S nástupkyněmi Viktora Tukače o brněnské Klinice chorob ptáků, plazů a drobných savců

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější