Amazoňan portorický už brzy nebude kriticky ohrožený, věří ochránci. Vypustili dalších 16 ptáků do přírody

Amazoňan portorický vypuštěn do přírodyUVNITŘ VIDEO – Roční výcvik třicetičlenné skupiny kriticky ohrožených amazoňanů portorických v záchranném centru Rio Abajo ve stejnojmenném národním parku na Portoriku skončil minulý týden vypuštěním šestnácti ptáků do volné přírody. Papoušci posílí téměř stohlavou populaci svého druhu v regionu a zvýší šanci na přirozené hnízdění a odchovy amazoňanů portorických ve volné přírodě. Vypuštění ptáci byli odchováni v zajetí, roční příprava na život ve volnosti jim ale vštípila všechny potřebné vlastnosti pro přežití v divočině. Na Portoriku jde již o několikátou reintrodukci amazoňanů portorických, jejichž počet v roce 1975 klesl až na kritických třináct jedinců.
V přírodě jich žije okolo 100, dalších 300 v zajetí

„Vypuštění papoušků do volné přírody je zásadním krokem v rámci programu obnovy a zachování tohoto druhu. Doufáme, že tato činnost povede k posílení jejich populace a jejich přirozené reprodukce. Zahájili jsme tak proces, který by v nedaleké budoucnosti mohl vést k tomu, že amazoňan portorický zmizí ze seznamu ohrožených druhů,“ řekl portorickému zpravodajskému webu Miprv.com biolog José L. Vivaldi Lugo, jeden z aktérů vypouštění amazoňanů do národního parku Rio Abajo. Stejnojmenná záchranná stanice se stará o dalších 198 amazoňanů, kteří jsou v různé fázi přípravy na život v pralese. Momentálně se v okolí stanice Rio Abajo vyskytuje volně na 80 až 90 amazoňanů portorických. Další samostatná populace čítající asi 20 ptáků obývá národní park El Yunque na severovýchodě Portorika.

K TÉMATU: Američané se chystají založit už čtvrtou divokou populaci amazoňanů portorických ve volné přírodě

Třetí přípravnou voliéru, v níž se amazoňané portoričtí odchovaní v zajetí připravují na život ve volné přírodě, vědci zprovoznili v západoportorickém horském městečku Maricao. Podle tajemnice agentury na ochranu přírodních zdrojů Portorika Carmen Guerrerové Perezové se v průběhu loňského roku podařilo vylepšit veterinární zázemí chovné stanice Rio Abajo a zabezpečit stanici před hurikány, jež jsou v oblasti velmi časté a v minulosti vedly k radikálnímu poklesu populace amazoňanů portorických v přírodě. Papoušci, kteří projdou náročnými testy a jsou vybráni pro život ve volné přírodě, jsou odděleni od ostatních ptáků a žijí ve velké proletové voliéře, která simuluje situaci v divočině. Dostávají pouze přirozenou potravu, s níž se setkají ve volné přírodě a naučí se rozeznávat i dravce.

Letos vědci vytvoří třetí samostatnou populaci

Během loňského roku se podařilo ochráncům přírody na Portoriku nalézt tři přirozené hnízdní dutiny obsazené amazoňany portorickými (vedle několika dalších umělých budek, které biologové vyvěšují kvůli zvýšení šancí a hnízdění těchto papoušků v přírodě). „Vůbec poprvé jsme takto narazili na přirozeně hnízdící pár v roce 2013, hned následující rok 2014 jsme našli dvě taková hnízda a loni tři. Jde o přelomovou záležitost, je to poprvé za 144 let, co na území Spojených států přirozeně vyhnízdil původní druh papouška (Portoriko je jedním ze států USA, pozn. red.),“ uvedla Guerrerová Perezová. V zajetí se na Portoriku loni podařilo odchovat 49 mláďat amazoňanů portorických, což je druhé nejvyšší číslo v historii po roce 2013, kdy jich bylo 51.

ČTĚTE TAKÉ: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

Amazoňan portorický byl svého času naprosto běžným druhem ptáka, na Portoriku a blízkých ostrovech žila ještě v 19. století víc než milionová populace. Po roce 1950 vlivem přistěhovalců, ničení původních biotopů a především katastrofálních hurikánů jejich počet klesl až na 200 ptáků. Spojené státy jej v roce 1968 zařadily na seznam ohrožených druhů a od roku 1973 funguje první záchranná stanice pro chov amazoňanů portorických v národním parku El Yunque. Druhá v národním parku Rio Abajo existuje od roku 1993. První ptáky odchované v zajetí začali ochránci přírody vypouštět zpět do volnosti v roce 2000 v El Yunque, od roku 2006 pak také v Rio Abaju. Další skupina papoušků, určená pro vypuštění v regionu Maricao, se připravuje v tamní proletové voliéře od loňského roku. Vypuštěna by měla být letos.

Úvodní foto: US Fish & Wildlife Service
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. ledna 2016

Dálší článek

Kakapy soví letos čeká dobrý rok, věří vědci. Očekávají 30 až 40 mláďat

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější