Hurikány na Portoriku zabily několik amazoňanů portorických, celková populace ale zřejmě přežila

UVNITŘ VIDEO – Děsivé hurikány Irma a Maria, které v září zpustošily Portoriko, zřejmě nijak zásadně neohrozily tamní populaci kriticky ohrožených amazoňanů portorických, ani chovné stanice s těmito ptáky. Časopisu The Scientist to řekl mluvčí amerického federálního úřadu U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – obdoba naší Agentury ochrany přírody a krajiny) Mark Davis. Druhý z hurikánů, Maria, se přitom přes Portoriko přehnal rychlostí přes 200 km za hodinu a na týden odřízl většinu ostrova od okolního světa. „Zdá se, že amazoňané portoričtí se s oběma hurikány vypořádali překvapivě dobře,“ konstatoval Davis.




Už po hurikánu Irma vědci poměrně rychle zaznamenali, že volně žijící amazoňani nebezpečí přečkali. Pouze se rozptýlili na větším území, než je u nich obvyklé a trvalo několik dní, než se vrátili do původního biotopu. Totéž vědci očekávají i po hurikánu Maria. Ten si však vyžádal několik obětí z řad amazoňanů portorických chovaných v zajetí. Silný vítr poškodil několik voliér a několik ptáků uhynulo důsledkem stresu a většího tepla, kterému byli vystaveni, když je ochránci přemístili do „hurikánového“ krytu. „Nevíme, kolik amazoňanů přežilo v přírodě a zda nemají potíže při hledání potravy po hurikánu,“ říká Michelle Eversen, programová koordinátorka FWS pro jihovýchod USA a Karibik.

Přeživší amazoňané se objevili u voliér

Dobrou zprávou je, že k jedné z chovných stanic přilétli volně žijící amazoňané a pohybovali se v blízkosti dvou voliér. „Je to dobré znamení,“ konstatuje The Scientist. Zatím však nejsou známa čísla, kolik ptáků skutečně v přírodě přežilo. Amazoňan portorický v minulosti kvůli hurikánům téměř vyhynul. V roce 1973 klesly jeho počty na historicky nejnižší číslo třinácti ptáků. Od té doby běží nepřetržitý záchranný program, díky němuž se před hurikány Irma a Maria vyskytovalo ve volné přírodě okolo stovky amazoňanů portorických a v záchranných stanicích další čtyři stovky těchto vzácných ptáků. Několik jedinců chovají i americké zoologické zahrady, jinak je tento druh prakticky nedostupný.

K TÉMATU: Hurikán Irma ohrožoval 230 amazoňanů portorických, evakuovali je do jedné místnosti

Zajímavé je, že v dávné minulosti nebylo o amazoňany portorické mezi chovateli nouze a začátkem 20. století se dokonce objevil na tradiční výstavě Klubu přátel exotického ptactva v Praze. Dnes jde o raritu, která chybí ve všech soukromých chovech zaměřených na amazoňany. Patří mezi dva až tři takřka nedostupné zástupce amazoňanů – vedle portorického jde ještě o amazoňana císařského a amazoňana Kawallova. Záleží čistě na amerických a portorických úřadech, zda a kdy uvolní některé amazoňany portorické pro chov mimo území Spojených států, k nimž náleží i Portoriko. Amazoňan portorický je poslední přirozeně se vyskytující druh papouška na území USA.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Tom MacKenzie – FWS




Předchozí článek

Britští vinaři se potýkají s novým škůdcem: hrozny jim sklízí invazní alexandři malí

Dálší článek

Australan nalákal do budky upevněné u komína kakadu krátkozobé. Hnízdí v ní už pět let

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější