Britští vinaři se potýkají s novým škůdcem: hrozny jim sklízí invazní alexandři malí

UVNITŘ VIDEO – S neobvyklým škůdcem se musí vypořádat vinaři na britských ostrovech. Hrozny jim začínají sklízet alexandři malí, invazní papoušci, jichž podle nejnovějších odhadů žije ve Spojeném království na 50 tisíc. Velké škody hlásí například farma Forty Hall z londýnské městské části Enfield. Papoušci vážně ohrozili letošní sklizeň hroznů. Zatímco loni farma vyprodukovala 4,9 tuny hroznů, letos to je pouze 3,2 tuny. Zčásti je na vině špatné počasí, ale papoušci nesou také svůj díl. Alexandři se naučili létat na hrozny už před lety. Nyní už přesně vědí, kdy je víno natolik zralé, že se vyplatí zalétnout na vinici a pustit se do šťavnatých hroznů.

Dobrovolníci, kteří se podílí na sklizni hroznů na farmě Forty Hall, minulý týden řekli deníku Standard, že při sběru hroznů odrůdy Chardonnay a Pinot Noir vyplašili hejno 60 alexandrů malých. Stále častější „nálety“ papoušků a špatné počasí nutí vinaře sklizeň uspíšit. Hrozny, které by správně ještě měly zůstat na vinici a dozrát, se dostávají ke zpracování dříve, což se negativně odráží na kvalitě vína. „Na poklesu objemu sklizených hroznů se podepsalo chladné počasí, ale stejnou mírou se na něm podíleli i ptáci, kteří okusovali hrozny,“ řekl listu správce vinařství Liam Burgess.

Na likvidaci je pozdě, přiznala vláda

„V březnu bylo opravdu teplo, což vedlo k lepšímu růstu révy, než je obvyklé. Ale mrazivý vzduch na konci dubna zlikvidoval 80 až 90 procent všech nových výhonků,“ postěžoval si Burgess. Zbylé výhonky podle něj byly schopny zajistit slušný objem hroznů, ale chladný a vlhký červenec a srpen vedl k plísním a pomalému růstu hroznů. Špatný rok završili svým hodováním papoušci. Odhaduje se, že jenom na území Londýna žije na 30 tisíc alexandrů malých. Velká populace se nachází také v severním Kentu. Jedna z největších skupin, jež čítá šest tisíc ptáků, žije v Esheru. Menší populace obývají Kensington Gardens, Hyde Park a Epping Forest.

K TÉMATU: Evropu „okupuje“ 85 tisíc alexandrů malých, do několika let jich může být až dvojnásobek

Existuje řada teorií, jak se alexandři malí dostali do britské přírody, respektive do městských parků. Podle jedné z nich za to může rocková hvězda Jimi Hendrix, která měla v roce 1960 vypustit jeden pár papoušků na Carnaby Street v Londýně. Další příběh tvrdí, že papoušky vypustili filmaři v roce 1951, když natáčeli film The African Queen v londýnských studiích Shepperton. Mnoho britských organizací už léta žádá, aby místní samosprávy proti alexandrům zasáhly. Veškeré pokusy o regulaci jejich stavu ale nevedly ke kýženému výsledku. Britská vláda dokonce před časem přiznala, že na účinný boj s alexandry je již pozdě – ve městech jich žije již tolik, že je není možné všechny vybít.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / J.M.Garg

Předchozí článek

Lidská činnost ohrožuje 38 procent populací papoušků na americkém kontinentu

Dálší článek

Hurikány na Portoriku zabily několik amazoňanů portorických, celková populace ale zřejmě přežila

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější