Lidská činnost ohrožuje 38 procent populací papoušků na americkém kontinentu

Nelegální odchyt, mezinárodní obchod a likvidace původních biotopů ohrožují 38 procent populací neotropických papoušků v Jižní a Střední Americe. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil časopis Biological Conservation. Na výzkumu spolupracovalo 101 odborníků ze 76 institucí a nevládních organizací. Zaměřili se na klasifikaci hlavních hrozeb, jež postihují 192 populací 96 druhů papoušků ve 21 zemích obou amerických kontinentů. Vědecký tým vedli Igor Berkunsky z Národní univerzity v Buenos Aires a Juan Masello z německé Univerzity Justus Liebig.
Jednou z hlavních hrozeb, jež vedly k drancování papouščích populací, je nelegální odchyt a obchod s domácími mazlíčky. Jenom v letech 1980 až 1990 byly v Jižní Americe odchyceny miliony jedinců a exportovány do Spojených států a Asie. Tak obrovské množství odchycených ptáků se muselo nutně promítnout do radikálního úbytku a vyhynutí některých druhů, jako například ary škraboškového. Na africkém kontinentu měl obchod s nelegálně odchycenými ptáky vliv na drancování populací papoušků žako v Ghaně a dalších státech. Mezi nejohroženější papoušky světa nyní patří ara škraboškový a amazoňan rudoocasý.

Přísné zákony mnohdy nestačí

Další druhy, jako například aratinga sluneční nebo papoušek hnědohřbetý, jsou poměrně zranitelné kvůli omezenému počtu jedinců ve volné přírodě. Zákon na ochranu volně žijících druhů ptáků, který od roku 1992 platí ve Spojených státech a trvalý zákaz dovozu a obchodu s ptáky odchycenými ve volné přírodě, který v roce 2007 zavedla Evropská unie, přispěly ke snížení mezinárodního obchodu s nelegálně odchycenými papoušky na velkých trzích. Černý obchod ale nadále kvete v Jižní Americe, jihovýchodní Asii a na Blízkém východě. Některé země, jako například Mexiko nebo Nikaragua, zpřísnily zákony na ochranu volně žijících papoušků, ale v řadě států nadále bují nelegální obchod s exotickými ptáky.

K TÉMATU: Studie prokázala, že ohrožení papoušci bývají v zajetí častěji neplodní než v přírodě

Kritická situace je v Bolívii, Brazílii, ale také v Mexiku nebo Peru. Ruku v ruce s nelegálním odchytem papoušky výrazně ohrožuje i likvidace jejich přirozených biotopů. Zemědělská činnost, rozsáhlá těžba dřeva, chov dobytka a další činnosti výrazně mění ráz krajiny. 38 druhů papoušků na americkém kontinentu čelí v průměru deseti různým hrozbám. Realita ale může být ještě mnohem horší, varují vědci. „Je třeba podporovat aktivity zaměřené na účinnou ochranu a zachování původních stanovišť a chráněných území. K tomu je ale třeba ještě přijít se vzdělávacími programy pro lidi, kteří žijí v oblastech přirozeného výskytu papoušků a motivovat je k ochraně těchto ptáků,“ říká další z vědeckého týmu Juan Carlos Guix.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Benjamint444
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. října 2017

Dálší článek

Britští vinaři se potýkají s novým škůdcem: hrozny jim sklízí invazní alexandři malí

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější