Studie prokázala, že ohrožení papoušci bývají v zajetí častěji neplodní než v přírodě

Vzácné druhy papoušků, jimž ve volné přírodě hrozí vyhubení, při chovu v zajetí častěji postihuje neplodnost než divoké ptáky. Těm pro změnu více umírají embrya mláďat ve vejcích ještě před vylíhnutím, což je dáno především častým křížením malých populací žijících na omezeném území. V nové studii kriticky ohrožených druhů ptáků, které se nedaří příliš dobře reprodukovat, na to upozorňují vědci z britské Univerzity Sheffield. Zároveň navrhli novou metodu, jak neplodnosti a úhynům embryí předcházet.

Vědci analyzovali snahu o reprodukci pěti kriticky ohrožených druhů ptáků ve volné přírodě a šlechtitelských programech v zajetí a dospěli k závěru, že zatímco ve volné přírodě ptáci neměli problém s oplodněním vajec, ale mláďata jim často uhynula ještě před vylíhnutím, papoušci chovaní v zajetí nezřídka nedokázali ani oplodnit vejce. „Naše zjištění naznačují, že chov ptáků v zajetí může mít vliv na jejich plodnost. Prokázali jsme, že samci produkují mnohem méně spermií, než by měli,“ uvedla vedoucí výzkumu Nicola Hemmingsová.

K TÉMATU: Počet neofém oranžovobřichých v zajetí chtějí do dvou let zvýšit z 200 na 350 jedinců

Důvodů podle ní může být hned několik: „Ptáci se například nemusí umět správně pářit, nebo samci kvůli stresu z chovu v zajetí nemají dostatek spermií.“ Hemmingsová ale uznává, že v některých případech, jako třeba u ary škraboškového, který byl ve volné přírodě vyhuben, je chov v zajetí jedinou možností, jak daný druh ptáka zachovat. Proto doporučuje z takových ptáků vybrat nejnadějnější páry a pokud možno je úplně izolovat od veškerých kontaktů s lidmi. To by mělo minimalizovat jejich stres a přimět je, aby se věnovali pouze sami sobě.

ČTĚTE TAKÉ: Ara škraboškový se má vrátit do volné přírody. Už příští rok

„Může se tím také snížit riziko vzájemných nešvarů mezi partnery,“ míní Hemmingsová. „Normální sociální a sexuální chování je velmi důležitým předpokladem pro úspěšnou reprodukci. Někdy je však lidský zásah nutný, například pokud samice nedokáží správně sedět na vajíčkách a ty je třeba inkubovat uměle, aby se zabránilo úhynu embrya,“ dodává bioložka. Autoři studie, kterou zveřejnil prestižní časopis Biology Letters, zkoumali víc než 100 vajec pěti kriticky ohrožených druhů ptáků, včetně zmíněného ary škraboškového, neofémy oranžovobřiché a amazoňana žlutoramenného.

Úvodní foto: mláďata ary kanindy (Zdroj: animals.about.com)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..