Amazoňan vínorudý se po 20 letech vrací do brazilského národního parku Araucaria

UVNITŘ VIDEO – Třicet kriticky ohrožených amazoňanů vínorudých (Amazona vinacea) převezli minulý měsíc brazilští ochránci přírody do speciálních voliér v džungli národního parku Araucaria, odkud se je pokusí vypustit zpět do volné přírody. Papoušci se zde přirozeně vyskytovali, posledních dvacet let je ale nikdo nepozoroval. Podle mezinárodní organizace BirdLife International je tato oblast vůbec nejjižnějším místem výskytu amazoňana vínorudého, jehož divoká populace čítá celkově už jen 600 až 1 700 dospělých ptáků.

Projekt znovuvysazení amazoňanů vínorudých do západní části brazilského regionu Santa Catarina, kde se národní park Araucaria nachází, řídí Espaço Silvestre z Florianópolisu společně s ochranářským Institutem Carijós. Podporuje ho i speciální policejní skupina na ochranu životního prostředí. Třicítka ptáků pochází od nelegálních obchodníků a prožila rok v „přípravce“ ve Florianópolisu, kde si odvykali kontaktu s člověkem. Poté byli převezeni do klecí přímo v džungli, aby se před vypuštěním do volné přírody aklimatizovali.

Voliéry v džungli brazilského národního parku Araucaria, kde se amazoňani vínorudí aklimatizují před vypuštěním do volné přírody (Foto: Institut Carijós)

Papoušci jsou podrobeni přísnému tréninku, který spočívá v jejich pravidelném vypouštění do volného prostoru, kde jsou monitorováni pomocí vysílaček umístěných na krku. Vysílačky jsou napájeny mikrobateriemi, které vydrží sedm měsíců bez nabíjení. To je časový interval, po který chtějí vědci ptáky naučit vše potřebné před úplným vypuštěním do volné přírody. Podle největší brazilské televize Globo (viz video) projekt počítá i s osvětou místní komunity, aby si lidé v oblasti uvědomili, že by neměli ptáky krmit a pokoušet se je chytat.

Prvních 13 amazoňanů vínorudých bylo do parku Araucaria vypuštěno už v lednu loňského roku, jednoho z nich ale v krátké době ulovil dravec. Biologové věří, že po potřebné aklimatizaci zvýší počet volně žijících papoušků tohoto druhu v oblasti na 42. Amazoňan vínorudý je kvůli snižující se divoké populaci a riziku spojeném s jeho nelegálním odchytem a obchodem zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů. V zajetí jich žije paradoxně mnohem více než v přírodě. Jenom v České republice je jich od roku 2004 evidováno 386 (více zde).

Úvodní foto: twearth.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..