Australan nalákal do budky upevněné u komína kakadu krátkozobé. Hnízdí v ní už pět let

UVNITŘ VIDEO – Neobvyklý způsob pomoci mizejícím kakadu krátkozobým zvolil Leo Page z Tambellupu v jihozápadní Austrálii. Před pěti lety sledoval, jak hnízdní dutiny těchto papoušků v okolí jeho domu postupně obsazují agresivnější kakadu růžoví. Černí kakaduové krátkozobí se kvůli ubývajícím hnízdním možnostem uchýlili k zoufalému kroku a zkusili obsadit komín na Pageově domu. Australan proto neváhal a na střechu vedle komína umístil umělou hnízdní budku, která simulovala hnízdní kmen. První rok nezvyklou dutinu obhlédlo několik papouščích párů, ale žádný se v ní neusadil. Následující rok se ale kakadu vrátili a úspěšně vyvedli mladé.
Od té doby na střeše domu Lea Pagea hnízdí kakadu krátkozobí každoročně. Za posledních pět let zde vyvedli čtrnáct mláďat. „Slyšel jsem, že v přírodě vymírají, tak jsem si řekl, že bych jim mohl nějak pomoci,“ svěřil se Page zpravodajskému serveru ABC News. Umělé budky obsazují kakadu krátkozobí i v jiných lokalitách. O přirozené hnízdní dutiny v kmenech starých eukalyptů totiž musí zápasit s kakadu růžovými a tenkozobými, ale dokonce i s divokými australskými včelami. Vhodných hnízdních stromů ubývá kvůli fragmentaci biotopů a obdělávání půdy. V řadě míst dochází ke kácení stromů a vytváření rozsáhlých pastvin.

Nadšenec instaloval do budky kameru

Úspěch Lea Pagea potěšil Úřad na ochranu biodiverzity Západní Austrálie, které se pokouší o obnovu původních hnízdišť kakadu krátkozobých v jihovýchodní Austrálii. Manažer úřadu Rick Dawson serveru ABC News řekl, že umělý kmen, který Leo Page umístil vedle komínu svého domu, splňuje veškeré požadavky kakadu krátkozobých. Díky této umělé budce se podařilo zvýšit úspěšnost hnízdních párů v oblasti o 25 procent. „Kakadu krátkozobí nejsou hloupí ptáci, jsou velmi chytří. Trvá jim dlouhou dobu, než si vyberou vhodnou hnízdní dutinu,“ vysvětlil Rick Dawson, který koordinoval instalaci více než stovky umělých budek pro kakadu v lokalitách Lake King, Newdegate a Borden.

K TÉMATU: Kakadu krátkozobým hrozí, že do pěti let jich v přírodě zbude jen polovina

„Jsme docela blízko k situaci, kterou bych označil za zdokonalení ideální umělé hnízdní dutiny,“ pochvaluje si Dawson. Každou hnízdní budku se ochránci snaží pravidelně monitorovat a chránit. „Bez toho není možné zajistit úspěšné hnízdění,“ věří Dawson. Pro Lea Pagea je hnízdní sezóna kakadu krátkozobých každoroční událostí. „Celý život jsem choval ptáky, mám rád zvířata,“ líčí. Loni se mu podařilo do kmenové budky u komína instalovat malou kameru, díky níž může na svém počítači sledovat, co se děje uvnitř. „Podle odborníků se samci o vejce a mláďata moc nestarají, ale já jsem vysledoval, že se se samicí střídá v sezení i v krmení,“ popisuje svoje poznatky a už se těší na další úspěšné hnízdění.

Úvodní foto: Leo Page
Předchozí článek

Hurikány na Portoriku zabily několik amazoňanů portorických, celková populace ale zřejmě přežila

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. října 2017

One Comment

  • Jak krásně létají

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější