Kakaduům bělouchým hrozí, že do pěti let jich v přírodě zbude jen polovina

Kakadu bělouchýUVNITŘ VIDEO – Obavy z radikálního poklesu volně žijících kakaduů bělouchých (dříve kakadu černý krátkozobý) projevili australští ochránci přírody. Při každoročním sčítání těchto ptáků na jejich nocovištích poblíž západoaustralského Perthu a v blízkém regionu Peel zaznamenali na třech stovkách lokalit pouze 5 500 ptáků, zatímco před pěti lety jich bylo 6 700. Koordinátorka sčítání Tegan Morrisová z australské pobočky mezinárodní organizace BirdLife International varuje, že do pěti let by mohla divoká populace kakaduů bělouchých dokonce klesnout až na polovinu současného stavu. „Každý rok zvyšujeme počet monitorovaných lokalit, přesto počet zaznamenaných kakaduů klesá,“ postěžovala si listu The Australian.

Ochránci přírody přišli s alarmujícími čísly krátce poté, co australská federální vláda zveřejnila seznam deseti ptačích druhů, jejichž ochranu chce v nejbližších letech prioritně financovat a věnuje na ně 6,6 milionu australských dolarů (téměř 120 milionů korun). Kakadu bělouchý ale na tomto seznamu chybí. Tegan Morrisová upozorňuje, že pokud vláda s ochranou tohoto papouška nepomůže, hrozí mu postupné vymírání, protože jeho přirozené prostředí likvidují rozrůstající se městské aglomerace, především Perth a jeho předměstí. „Kakaduové bělouší jsou velkou obětí růstu měst,“ řekla doslova. Přitom jde o nejohroženější druh černého kakadua vůbec, který žije výhradně na malém území jihozápadní Austrálie. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii „ohrožený“ (endangered).

Vykácí borovicové lesy v okolí Perthu?

Ještě v roce 1960 však bylo kakaduů bělouchých tolik, že byli prohlášeni za škůdce a bylo dovoleno je střílet. Později ale začaly jejich počty radikálně klesat a nyní, když je tento druh chráněn, jej sice už nikdo nestřílí, ale nejvážnější hrozbou je pro něj rapidní úbytek přirozených hnízdišť a nocovišť. Západoaustralská vláda navíc hodlá v průběhu příštích 15 let zastavět 23 tisíc hektarů území okolo Perthu, které obývají právě kakaduové bělouší. Deník The Australian upozornil, že dotčené lokality patří k nejdůležitějším místům, kam kakaduové zalétávají za potravou a hřadováním. Jde o lesy složené z borovic Gnangara, z jejichž šišek kakaduové vyjídají semínka. Letošní monitoring prokázal, že v daném místě se vyskytuje téměř polovina (46 procent) ze všech pozorovaných kakaduů bělouchých.

K TÉMATU: Sčítání ukázalo významný úbytek kakaduů černých v jihozápadní Austrálii

„Strategické plány Perthu a regionu Peel, které nyní vznikají, musí zajistit ochranu stanovišť, která slouží jako zdroj potravy a útočiště pro tyto ikonické západoaustralské ptáky, aby mohli v našem regionu přežít,“ žádá Tegan Morrisová. Upozorňuje přitom na fakt, že kakadu bělouchý má statut ohroženého druhu jak ve státě Západní Austrálie, tak na federální australské a mezinárodní úrovni. „Odstranění borovicových porostů rozhodně zhorší vyhlídky těchto ptáků a povede k jejich rychlejšímu úbytku. Prostě přijdou o zásobárnu potravy,“ varuje biolog a specialista na kakaduy Denis Saunders. Podle jeho pozorování klesl počet známých hnízdišť kakaduů bělouchých ze stovky v roce 1970 na pouhých 41 v roce 2005.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Ken & Nyetta

Předchozí článek

Zapojte se do chovatelského výzkumu příčin nepoměru pohlaví u mláďat amazoňanů!

Dálší článek

Latam vlaštovčí byl oficiálně zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější