Zapojte se do chovatelského výzkumu příčin nepoměru pohlaví u mláďat amazoňanů!

Amazoňan vínorudýU mnoha ptačích druhů se může podíl samic a samců mezi mláďaty z jednoho hnízda výrazně lišit a nikdy nedosáhne stavu „půl na půl“. Tento jev je pozorován jak u domácích zvířat, jako jsou slepice, křepelky nebo holubi, tak také u divokých ptáků, například racků nebo papoušků. Evoluční teorie předpokládá, že samice jsou za určitých okolností schopny získat pro své potomky výhodu, když produkují mláďata vychýlená k jednomu z dvou pohlaví, pokud by to mělo napomoci k další reprodukci daného druhu. Přesto jsou základní mechanismy vedoucí k tomuto záměrnému posilování jednoho pohlaví na úkor druhého dosud neznámé. Dosavadní výzkumy naznačují, že velký význam hraje tělesná kondice a hormonální stav chovné samice.

Pomoci má chovatelský dotazník

Holandská bioložka Dr. Vivian Goerlich-Janssonová z univerzity v Utrechtu spustila na žádost chovatelů papoušků projekt, který by měl zkoumat důvody a předpoklady, které vedou k výrazné nadprodukci samců nebo samic v chovu amazoňanů. Řada druhů totiž odchovává většinou mláďata pouze jednoho pohlaví a toho druhého se pak v chovech nedostává, což ztěžuje zachování daného druhu v zajetí. Vědecký tým, který kromě Dr. Vivian Goerlich-Janssonové tvoří Dr. Yvonne van Zeelandová a Dr. Nico Schoemaker společně s dvěma nadšenými studenty Univerzity aplikovaných věd CAH, vytvořil dotazník pro chovatele, v němž zkoumá podmínky, v jakých jsou amazoňané chováni. Jeho vyplnění (v angličtině nebo holandštině) zabere asi půl hodiny a je zcela anonymní.

K TÉMATU: Proč je u některých papoušků nedostatek samců nebo samic? Dá se to nějak regulovat?

Vědci se snaží od chovatelů získat informace nejen o chovném zařízení a jeho umístění, ale také o výživě amazoňanů a dosavadní úspěšnosti jejich chovu. „Výsledky předchozích studií u jiných druhů papoušků (včetně eklektů a kakapů) prokázaly, že jak v zajetí, tak ve volné přírodě může za určitých podmínek prostředí, v němž žije chovný pár, způsobit nerovnost v poměru pohlaví jeho potomků. Pokud výsledky naší studie prokáží, že se poměr mezi samci a samicemi u potomků amazoňanů výrazně liší, bude následovat další výzkum zaměřený na faktory, které mohou ovliňovat tento poměr pohlaví,“ uvádí autoři projektu. Dotazník může anonymně vyplnit jakýkoli chovatel starší 18 let, u mladších respondentů autoři vyžadují souhlas zákonných zástupců.

Amazoňan černouchý v chovu Petra a Moniky Jarošových v Říčanech u Brna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Amazoňan černouchý v chovu Petra a Moniky Jarošových v Říčanech u Brna (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

81 otázek v angličtině nebo holandštině

Biology zajímají krom jiného pohnutky, které respondenty vedly k chovu amazoňanů: zda jde o zájmový nebo komerční chov, jak dlouho se mu věnují a jakých dosud dosáhli úspěchů. Otázky na chovné zařízení jsou poměrně podrobné, obsahují požadavky na přesné rozměry voliér, stavební materiál, pletivo, vzájemné umístnění, ale i na vnitřní vybavení, počet hnízdních budek na pár a jejich typy (včetně přesných rozměrů), jaký substrát chovatel používá uvnitř budek, zda do nich mají chovné páry přístup po celý rok a zda jim chovatel v zázemí udržuje po celý rok konstantní teplotu (a jak vysokou). Výzkum se zabývá i typem osvětlení v zázemí a počtem hodin, po které mají papoušci světelný režim. Zajímá se i o případné stresory v blízkosti voliér.

ČTĚTE TAKÉ: Na návštěvě u Jana Nedělníka, majitele nejucelenější kolekce amazoňanů v Evropě

Součástí dotazníku je i výčet druhů amazoňanů, které daný chovatel vlastní a počet chovných párů (vše je anonymní a pokud respondent chce získat výsledky výzkumu, může si o ně napsat na adresu parrot.research@outlook.com, aniž by výzkumníci věděli, který dotazník je právě jeho). Samostatnou kapitolu tvoří otázky na způsoby líhnutí a odchovu mláďat, stáří chovaných ptáků a nutriční hodnotu jejich krmiva. Vědce zajímají i takové podrobnosti, jakým způsobem si chovatelé zjišťují pohlaví odchovaných mláďat a samozřejmě nechybí ani otázka na poměr pohlaví z jednotlivých hnízdění konkrétních chovných párů. Celkem dotazník čítá 81 otázek, vyplňovat jej lze v angličtině nebo holandštině zde:

Anglická verze
https://nl.surveymonkey.com/r/AmazoneE

Holandská verze
https://nl.surveymonkey.com/r/Amazonepapegaai

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Dánské úřady zadržely největšího pašeráka papoušků v historii země

Dálší článek

Kakaduům bělouchým hrozí, že do pěti let jich v přírodě zbude jen polovina

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější