Dánské úřady zadržely největšího pašeráka papoušků v historii země

Amazoňan jamajskýPokutu 650 tisíc dánských korun (v přepočtu 2,35 milionu Kč) uložil nejmenovanému chovateli papoušků dánský daňový úřad SKAT a inspekce životního prostředí Naturstyrelsen. Na muže upozornil anonym, který se obrátil na orgány ochrany přírody s informací, že chovatel nabízí ptáky bez patřičných dokladů. Úředníci u chovatele provedli domovní prohlídku, při které objevili 43 ohrožených papoušků a vajec. Přímo na místě inspektoři zabavili 30 papoušků, 11 vajec a 231 tisíc dánských korun v hotovosti (837 tisíc Kč) získaných z prodeje ptáků. O případu informoval internetový deník Copenhagen Post. Zadržený muž podle něj papoušky inzeroval na portálech www.fuglemarkedet.dk a www.parrot4sale.com známých i mezi českými chovateli.

Mezi zabavenými ptáky byli podle listu amazoňani jamajští, papoušci červenotemenní, aratingové sluneční a eklekti různobarví. Copenhagen Post poznamenává, že všechny zmíněné druhy jsou zařazeny do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. Nejde však o druhy, na které by pamatovala první příloha mezinárodní úmluvy CITES o zákazu obchodování s ohroženými druhy. Například v České republice se na ně nevztahuje povinnost registrace a prokazování původu. V dánském případu tak zřejmě sehrály velkou roli neplacené daně z prodeje ptáků. Daňoví úředníci odhadli cenu zabavených ptáků na pětimístnou částku v dánských korunách, tedy na miliony českých korun. Deník neinformoval, kam byli zabavení papoušci deponováni a co se s nimi bude dít dále.

Zpřísněte tresty, žádá WWF

Dánská pobočka organizace World Wide Fund (WWF) v návaznosti na tento případ vyzvala ke zvýšení trestní hranice za nezákonné obchodování s ohroženými zvířaty a rostlinami z aktuálního jednoho roku na dva roky vězení. Překlasifikování tohoto trestného činu by dánské policii umožnilo nahlížet do online korespondence a telefonních záznamů podezřelých, což je v současné době v Dánsku možné pouze v případech závažných trestných činů. „Bez přístupu k e-mailové korespondenci má policie jen velmi malou šanci odhalit velké případy nelegálního obchodování s ohroženými druhy zvířat a rostlin,“ upozornil generální tajemník WWF Gitte Seeberg. Pokud by došlo k takové úpravě trestního zákona, dánští vyšetřovatelé by patrně narazili i na korespondenci s českými chovateli.

K TÉMATU: Holandsko zavádí zákaz ručního odchovu papoušků, platí 1. července 2014

V České republice je trestné obchodování s papoušky zařazenými do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, pokud k nim chovatel nemá schválenou výjimku (žlutý CITES) a neprokáže původ ptáků. Majitele papoušků CITES I namátkově kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která se soustředí na správné značení ptáků a odpovídající data v registračních listech. Naopak zcela bez dopadů zatím zůstávají daňové úniky při prodeji ptáků. Valná většina chovatelů příjmy z prodeje ptáků nepřiznává finančnímu úřadu a neodvádí z nich daně, finanční úřady však už delší dobu vyhrožují, že budou posílat kontroly na ptačí burzy a nepřiznané prodeje ptáků pokutovat.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Wayne Sutherland

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..